Hemşirelik öğrencilerinin kan transfüzyonu teorik bilgilerine kan transfüzyonu oyununun etkisi
The effect of 'blood transfusion game' on nursing students' theoretical knowledge of blood transfusion
  1. Tez No: 780074
  2. Yazar: KADRİYE EROĞLU KIRIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Amaç: Hemşireler ulusal ve uluslararası standartlara uygun ve güvenli bir şekilde, kan ve kan ürünlerinin transfüzyonundan sorumludur ve transfüzyonunun tüm aşamalarında çeşitli roller üstlenirler. İlerde primer hasta sorumluluğu alacak hemşirelik öğrencilerinin yeterliliği; hasta güvenliği ve hastalara kaliteli bakım vermede hayati rol oynar. Sağlık profesyonellerinin kan transfüzyonu konusundaki bilgi eksikliği, hasta güvenliği için bir tehdit olmaya devam etmektedir. Hemşirelik eğitiminde oyunlar; öğrencilerin bilgi ve deneyimlerini paylaşmasını, çok sayıda öğrenciye eşit öğrenme fırsatı tanınmasını, katılımcının kendi hızında ilerleyerek bilgisini test edip öğrenme ihtiyaçlarının belirlemesini sağlar. Bu çalışmanın amacı; hemşirelik öğrencilerinin kan transfüzyonu teorik bilgilerine kan transfüzyonu oyununun etkisinin ölçülmesidir. Yöntem: Araştırma Eylül 2022 - Aralık 2022 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde okuyan, çalışmaya katılmaya istekli son sınıf hemşirelik öğrencileriyle yüzyüze gerçekleştirilmiş ön test ve son testten oluşan yarı deneysel bir çalışmadır. Veri toplamada Birey Tanıtım Formu, Kan Transfüzyonu Bilgi- Tutum- Uygulama Soruları, kendi geçerlik ve güvenililiğini yaptığımız Güven Skalası ve Oyun Algı Skalası, Kan Transfüzyonu Uygulama Rehberi ve kan transfüzyonu oyun kartları olmak üzere toplam altı adet veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında evrenden seçilen 48 hemşirelik öğrencisine ön test uygulanmıştır. Hemşirelik öğrencileri kontrol, oyun ve eğitim olarak rastgele örnekleme ile 3 gruba ayrılmış, eğitim grubuna (n=16) Kan Transfüzyonu ve Hemşirelik Bakımı eğitimi verilmiş, oyun grubundaki (n=16) öğrencilerin ise kan transfüzyonu masa oyununa katılımları sağlanmıştır. Kontrol grubuna (n=16) ise herhangi bir girişim yapılmamıştır. Tüm gruplardaki öğrencilere ilk aşamada uygulanan ön test soruları 1 ay sonra tekrar yöneltilmiştir. Kan transfüzyonuna ilişkin teorik bilgilerinde oyun sayesinde herhangi bir değişimi olup olmadığı analiz edilmiştir. Bulgular: Öğrencilerin ön testte kan transfüzyonu bilgi testi toplam puanların ortalaması kontrol grubunda 42,75 ± 13,7, eğitim grubunda 30,38 ± 8,43 ve oyun grubunda 33,50 ± 12,62 olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin son testte kan transfüzyonu bilgi testi toplam puanlarının ortalaması kontrol grubunda 44,87 ± 19,42, eğitim grubunda 44,00 ± 14,31 ve oyun grubunda 56,38 ± 10,26 olarak saptanmıştır. Kontrol grubunda kan transfüzyonu toplamı ile ilgili aldıkları puanlar açısından ön test ile son test arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Nurses are responsible for transfusion of blood and blood products in accordance with national and international standards and take on various roles in all stages of transfusion. Adequacy of nursing students who will take primary patient responsibility in the future; plays a vital role in patient safety and providing quality care to patients. The lack of knowledge of health professionals about blood transfusion continues to be a threat to patient safety. Games in nursing education; It enables students to share their knowledge and experiences, to provide equal learning opportunities to many students, and to test their knowledge and determine their learning needs by progressing at their own pace. The aim of this study; The aim of this study is to measure the effect of blood transfusion game on the theoretical knowledge of nursing students about blood transfusion. Methods: The research is a quasi-experimental study consisting of pre-test and post-test conducted face-to-face with senior nursing students studying at Ege University Faculty of Nursing between September 2022 - December 2022 and willing to participate in the study. In data collection, a total of six data collection tools were used: Individual Identification Form, Blood Transfusion Knowledge-Attitude-Practice Questions, Confidence Scale and Game Perception Scale, which we made our own validity and reliability, Blood Transfusion Practice Guide and blood transfusion game cards. In the first stage of the study, a pre-test was applied to 48 nursing students selected from the population. Nursing students were divided into 3 groups by random sampling as control, game and education, the training group (n=16) was given Blood Transfusion and Nursing Care training, and the students in the game group (n=16) were provided with the blood transfusion board game. No intervention was made in the control group (n=16). The pre-test questions applied in the first stage to the students in all groups were asked again after 1 month. It has been analyzed whether there is any change in the theoretical knowledge about blood transfusion thanks to the game. Results: The mean scores of the students in the pretest blood transfusion knowledge test were determined as 42.75 ± 13.7 in the control group, 30.38 ± 8.43 in the education group and 33.50 ± 12.62 in the play group. The mean blood transfusion knowledge test total scores of the students in the posttest were 44.87 ± 19.42 in the control group, 44.00 ± 14.31 in the education group, and 56.38 ± 10.26 in the play group. In the control group, there was no statistically significant difference between the pretest and posttest in terms of the scores they got regarding the total blood transfusion (p>0.05).