Kişisel verilerin ihlalinden doğan özel hukuk sorumluluğu
- Tez No: 780092
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Hayatımızın her alanında yer alan kişisel verilerin, teknolojik gelişmeler sebebiyle korunma ihtiyacı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Zira kişisel veriler, ticaretin yeni parasal değeri olarak kabul edilmekte ve şirketler arasında ciddi bir“veri madenciliği”yarışına sebep olmaktadır. Bu nedenle devletler ve insanlar açısından kişisel verilerin hukuka uygun şekilde işlenmesi ve korunması büyük önem arz etmektedir. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili kişinin, veri sorumlusuna ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu'na başvuru imkânı düzenlenmiştir. Ancak bu düzenleme, ilgili kişinin genel hükümler aracılığıyla adli veya idari makamlara başvurarak dava açmasına engel teşkil etmemektedir. Bu doğrultuda çalışmamızın konusunu, kişisel verilerin işlenme koşulları ve bu koşulların ihlal edilmesi hâlinde özel hukuk kapsamında gidilebilecek başvuru yolları oluşturmaktadır. Çalışmamızın ilgili bölümlerinde Borçlar Kanunu, Türk Medeni Kanunu, 95/46/EC Sayılı Direktif ile Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü hükümleri, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Aynı zamanda Kişisel Verilerin Korunması Hukukuna özgü kavramlar, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin genel ilkeler ve işlenme koşulları, Kurul kararları ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The need to protect data in all areas of our lives is increasing daily, due to technological developments. Since personal data is accepted as the new monetary value of commerce, it causes a serious“data mining”race between companies. For this reason, it is of great importance for states and people to process and protect personal data by the law. With Law No. 6698 on the Protection of Personal Data, the opportunity for the related person to apply to the data controller and the Personal Data Protection Board has been regulated. However, this regulation does not prevent the related person from filing a lawsuit by applying to judicial or administrative authorities through general provisions. In this respect, the subject of our study is the processing conditions of personal data and the remedies that can be resorted to within the scope of private law in case of violation of these conditions. In the relevant parts of our study, the provisions of the Code of Obligations, Turkish Civil Code, Directive 95/46/EC and the European Union General Data Protection Regulation are discussed in comparison with the Law on the Protection of Personal Data. At the same time, the concepts specific to the Law on the Protection of Personal Data, the general principles and conditions for the processing of personal data are explained in detail within the framework of the Board decisions and the decisions of the European Court of Human Rights.