A study on soft b-metric space
Soft b-metrik uzayı üzerine bir çalışma
- Tez No: 780106
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALETTİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez bir derleme çalışmadır ve herhangi bir özgün sonuç içermemektedir. Tezde verilen tüm tanımlar, teoremler, örnekler vb. bu alandaki literatürde çok iyi bilinmektedir; bu nedenle, bir kısmı kaynak gösterilmeden verilmiştir, ancak birçoğu için yine de ilgili bir kaynağa atıfta bulunulmuştur. Tezin ana amacı, bir metrik uzay türü olan bir yumuşak b-metrik uzayının bazı özelliklerini incelemektir.“Introduction”olarak adlandırılan birinci bölümde, kısa bir literatür taraması ve tezin bir özeti verilmektedir.“Preliminaries”olarak adlandırılan ikinci bölümde, esnek kümeler ve metrik uzaylar ile ilgili, temel ve gerekli tanım ve teoremler verilmiş, ayrıca yarı-metrik uzay, sözde metrik uzay, kısmi metrik uzay gibi diğer bazı metrik uzay türleri kısaca tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, soft metrik uzaylar, soft b-metrik uzaylar ile ilgili temel özellikler ve önemli sonuçlar verilmiş ve bazı soft dizi türleri çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, esnek bir b-metrik uzay üzerinde tanımlanan sürekli fonksiyonların bazı özellikleri tanıtılmış, bu fonksiyonlarla ilgili bazı önemli teoremler verilmiş ve ayrıca bu tür fonksiyonların sabit noktalarının varlığı ve tekliği ile ilgili bir teorem sunulmuştur. Son olarak, tez kısa bir sonuç ve öneriler bölümü ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a review study, and it does not contain any original results. All the definitions, theorems, examples, etc. given in the thesis are very well-known in the literature of this area; thus, some of them are presented without mentioning any source, however for lots of them, a relevant source is cited. The main objective of the thesis is to study some properties of another type of metric space which is a soft b-metric space. In the first chapter, named as“introduction”, a brief literature review and a summary of the thesis are given. In the second chapter, named as“preliminaries”, basic and essential definitions and theorems about soft sets and metric spaces are given, and also some other types of metric space, such as semi-metric space, pseudo metric space, and partial metric spaces, are briefly introduced. In the third chapter, basic properties and important results related to soft metric spaces, soft b-metric spaces, and certain types of soft sequences are studied. In the fourth chapter, some properties of continuous functions defined on a soft b-metric space are introduced, and some important theorems about such functions are given, also a theorem about the existence and uniqueness of the fixed points of such functions is presented. Finally, the thesis is completed with a concise conclusions and recommendation chapter.