Vücutta bulunan elementlerin nötron aktivasyon yöntemiyle incelenmesi
The Investigation of the elements in the human body by means of neutron activations method
- Tez No: 78012
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GİRGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET VÜCUTTA BULUNAN ELEMENTLERİN NÖTRON AKTİVASYON YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ İnsan vücudunda, yapı elementlerinin yanında, daha küçük miktarlarda eser elementlerin de bulunduğu bilinmektedir. Vücuttaki eser elementlerin eksikliği veya fazlalığı, çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir, öte yandan, hastalığa bağlı olarak, baza eser elementlerin tüm vücuttaki veya vücudun belirli bir kısmındaki konsantrasyonları, olması gereken sınırlar içinde bulunmamaktadır. Tam uygulamalarında eser element konsantrasyonlarının, hastalık nedeniyle, normal gruba göre değişimleri incelenmektedir. Bu amaçla, hastalardan alınan doku örneklerinin, aynı yaş, cinsiyet, vs. ye sahip kontrol grubundan alınan örneklere göre, eser element konsantrasyonları incelenmektedir. Bu çalışmada, temiz(normal) ve hastalıklı doku örneklerinde bulunan eser elementlerin miktarları ve miktarlardaki değişimleri, deneysel nötron aktivasyon yöntemiyle incelendi. Bu amaçla, aynı veya farklı kanser tiplerinde on kanserli hastadan alınan temiz ve hastalıklı doku örnekleri incelendi Lyophilize cihazı ile kurutulan örnekler, 1.5 saat süreyle, İstanbul Teknik Üniversitesi, Nükleer Enerji Enstitüsü'nde kurulu TRIGA Mark II reaktörünün alçak enerjili nötronlarıyla ışınlandı. Örneklerde oluşan radyoizotoplardan yayınlanan gamma spektrumları, İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi, Fizik Bölümü'nde kurulu veri toplama ve analizleme sisteminde analizlendi. Temiz ve hastalıklı dokuların hemen hemen tümünde, farklı miktarlarda Na, K, Br, Au, Mo, U, Zn, Cr, Sb, Sc, Rb, La, Fe, Co, Te, Ce, Ru, Zr, Se, Ag, Cs, Nd, Ca, Hg, Cu, Ba, Ni, Xe, As gözlendi Bazı elementlerin miktarları hastalıklı dokularda, temiz dokulara göre artarken, bazıları azalmakta veya sabit kalmaktadır. Sonuçlar, bir elementin hastalıklı dokulardaki konsantrasyon oranlarının, hastalığa bağlı olarak değiştiğini göstermektedir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF THE ELEMENTS IN THE HUMAN BODY BY MEANS OF NEUTRON ACTIVATION METHOD It is known that in the human body, trace elements are also present in addition to the constructive elements, but in less quantities. The lack or excess of the trace elements in the body can cause to various diseases. On the other hand, depending on the disease, the concentrations of some trace elements in the whole body or a defined part of a body are not in the required limits. In the diagnostic applications, the alterations of the trace element concentrations due to the malignancy in comparison to there of normal group are investigated. For this purpose, trace element concentrations of the tissue samples taken from patients are investigated in comparison to these of control group having the same age, sexuality, etc. In this work, the quantities and the changes of the quantities of trace elements present in normal and malignant tissue samples have been investigated by means of experimental neutron activation method. For this purpose, the tissue samples were taken from ten various cancerous patients having the same or different cancer types. The lyophilized samples have been irradiated during 1.5 hours by low energy neutrons of TRIGA Mark II reactor installed at the Nuclear Energy Institute of Technical University, Istanbul The gamma spectra emitted from the radioisotopes produced in the samples were obtained and analyzed at the Canberra S-100 data acquisition and analyzing system installed at the Physics Department of the Faculty of Science, Istanbul University. Na, K, Br, Au, Mo, U, Zn, Cr, Sb, Sc, Rb, La, Fe, Co, Te, Ce, Ru, Zr, Se, Ag, Cs, Nd, Ca, Hg, Cu, Ba, Ni, Xe, As were observed in different amounts in almost all in normal and malignant tissues. The amounts of some elements are found to increase in the malignant tissues compared to those of normal ones while others decrease or remain constant. The results indicate that the ratios of the concentration of an element in malignant tissues are altered depending on the diseases.