Bazı fungisitlerin bağ kurşuni küf hastalığı etmeni Botrytis cinerea üzerine etkinliklerinin belirlenmesi
Determination of the effectiveness of some fungicides on Botrytis cinerea the casual agent of grapevine powdery mildew disease
  1. Tez No: 780140
  2. Yazar: AYŞE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma kapsamında, Fenhexamid, Captan, Cyprodinil, Pyrimethanil ve Hymexazol'un bağlardan elde edilen B. cinerea izolatı üzerine etkinlikleri tespit edilmiştir. Her bir fungisitin 0.01, 0.05, 0.1, 0.5, 1, 5, 10, 25 ve 50 μg/mL-1 konsantrasyonlarında Botrytis cinerea'nın miselyum gelişimi, spor çimlenmesi ve bağlardan toplanan üzümler üzerinde kurşuni küf hastalığının önlenmesi ve tedavi edilmesi araştırılmıştır. Deneme sonucunda, Fenhexamide 0,5ppm dozunda miselyum gelişimini %100 engellerken diğer fungisitlerden hymexazole, cyprodinil ve pyrimethanil 25ppm'de %100 engellemiştir. Captan ise %100 engelleme oranına ancak 50ppm'de ulaşmıştır. Fungisitlerin spor çimlenmesi üzerine etkilerinde ise, fenhexamide 50ppm'de çimlenmeyi tamamen durdururken Captan 0,5ppm'de çimlenmeyi tamamen durdurmuştur. Kullanılan tüm fungisitlerin değerlendirildiğinde, fenhexamide ve captan enfeksiyondan sonra daha etkili, pyrimethanil enfeksiyondan önce uygulandığında daha etkili ancak hymexazole ve cyprodinil ise enfeksiyon önce ya da sonra uygulandıklarında etkileri aynı olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the efficacies of Fenhexamid, Captan, Cyprodinil, Pyrimethanil and Hymexazol on B. cinerea isolates obtained from vineyards were determined. Mycelium development, spore germination and prevention and treatment of lead mold disease on grapes collected from vineyards were investigated at 0.01, 0.05, 0.05, 0.1, 0.5, 1, 5, 10, 25 and 50 μg/mL-1 concentrations of each fungicide. As a result of the experiment, Fenhexamide inhibited mycelium growth 100% at 0.5ppm, while the other fungicides hymexazole, cyprodinil and pyrimethanil inhibited 100% at 25ppm. Captan reached 100% inhibition rate only at 50ppm. In the effects of fungicides on spore germination, fenhexamide completely stopped germination at 50ppm, while Captan completely stopped germination at 0.5ppm. When all the fungicides used were evaluated, fenhexamide and captan were more effective after infection, pyrimethanil was more effective when applied before infection, but hymexazole and cyprodinil had the same effect when applied before or after infection.