Pulmoner emboli olgularında novel elektrokardiyografi skorunun klinik tanı,prognoz ve mortalite belirteci olarak kullanılmasının incelenmesi
Evaluation of novel electrocardiography score as clinic diagnosis, prognosis and mortality marker in pulmonary embolism cases
- Tez No: 780151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA KEMAL GÜNAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Pulmoner emboli (PE) artan insidans ve azalan mortalite oranı ile günümüzde kardiyovasküler mortalitenin sık görülen bir nedenidir. Hayatı tehdit eden bu hastalıkta hızlı tanı önemlidir ve duyarlılığı yüksek hızlı tanı yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. PE'nin EKG bulguları baz alınarak tanı, prognoz ve mortalite değerlendirilmesine yönelik çalışmalar mevcuttur. Yapmış olduğumuz bu çalışmanın amacı PE'yi öngörmede kullanılan Novel Elektrokardiyografi (nEKG) skorunu kullanarak tanı, prognoz ve mortalite ile olan ilişkisini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Pulmonary embolism(PE) is a common cause of cardiovascular mortality with increasing incidence and decreasing mortality rate. Rapid diagnosis is important in this life-threatening disease and high sensitivity diagnostic methods are needed. There are studies on diagnosis, prognosis and mortality assessment based on ECG findings of PE. The aim of this study is to investigate the relationship between diagnosis, prognosis and mortality by using the Novel Electrocardiography (nECG) score used to predict PE.