Hipertansiyon hastalarında sağlık okuryazarlığı ile ilaç uyumu arasındaki ilişkinin değerlendilirmesi
Evaluation of the relationship between health literacy and drug adaptation in patients with hypertension
  1. Tez No: 780156
  2. Yazar: GÜLENDE YILMAZ BÜYÜKATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ. DR. TİJEN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Hipertansiyon tanısı alan hastalarda sağlık okuryazarlığı ile ilaç uyumu arasındaki ilişkinin düzeylerinin saptanıp, bunların sosyo-demografik özellikler ile ilişkisinin belirlenmesi ve hastaların sağlık okuryazarlığı düzeyleri ile ilaç uyumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ YÖNTEM: Tanımlayıcı tipte olan çalışmamızın çalışma evreni Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine çalışma süresinde başvuran hipertansiyon tanısı almış bireylerden oluşmaktadır. Örneklem büyüklüğü bir istatistik yazılımı aracılığıyla minimum 266 kişi olarak hesaplanmıştır ve araştırmaya dahil olma kriterlerine sahip 301 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların sosyo-demografik verileri toplanıp sonrasında Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 ve Hill-Bone Hipertansiyon Tedavisine Uyum Ölçeği uygulanmıştır. Veriler yüzyüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda hastaların yaş ortalamasının 63,74±10,71 (yıl) olduğu tespit edilmiş ve 145'inin (%48,1) ≥65 yaş grubunda olduğu belirlenmiştir. 166 hastanın (%55,1) kadın, 257'sinin (%85,4) evli ve 123'ünün (%40,9) BKİ'ne göre kilolu olduğu belirlenmiştir. 152 hastanın (%50.5) ev hanımı, 113'ünün (%37.5) ilkokul mezunu, 154'ünün (%51.2) gelirinin giderine eşit olduğu ve 227'sinin (%75,4) sigara kullanmadığı belirlenmiştir. Katılımcıların TSOY-32-Toplam puan ortalamaları 23,20 iken HB-Toplam puan ortalaması 6,01 olarak tespit edilmiştir. Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 ile Hill-Bone Hipertansiyon Tedavisine Uyum Ölçeği arasında negatif yönde anlamlı korelasyon saptanmıştır. Daha genç yaştaki eğitim düzeyi yüksek olan katılımcıların tedaviye uyumları daha yüksek bulunmuştur. SONUÇ: Katılımcıların sağlık okuryazarlığı düzeylerinin ilaç tedavi uyumu üzerine etkisi anlamlıdır. Sağlık okuryazarlığı düzeyindeki artış ilaç tedavisine uyumu da artırmaktadır. İlaç tedavisindeki uyumun artması hastalığa sekonder oluşan akut ve kronik sonuçların engellemesini sağlar. Mortalite ve morbiditenin azalması, hastanın yaşam kalitesinin artması, gereksiz sağlık harcamalarının azalması ve sağlık hizmetlerinde artış doğan sonuçlardan sadece birkaçıdır. Bireylerin sağlık okuryazarlığı düzeylerinin artırmaya yönelik çalışmaların planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine the level of the relationship between health literacy and medication compliance in patients diagnosed with hypertension, to determine their relationship with socio-demographic characteristics, and to evaluate the relationship between patients' health literacy levels and medication compliance. Materials and Methods: The study population of our descriptive study consists of individuals diagnosed with hypertension who applied to Ankara Atatürk Sanatorium Educational and Research Hospital Family Medicine Polyclinics during the study period.The sample size was calculated as a minimum of 266 people using a statistical software and 301 people who met the inclusion criteria were included in the study. The socio-demographic data of the participants were collected and then the Turkish Health Literacy Scale-32 and the Hill-Bone Hypertension Treatment Adherence Scale were applied. Data were collected by face-to-face interview method. Results: In our study, it was determined that the mean age of the patients was 63.74±10.71 (years) and 145 (48.1%) of them were in the ≥65 age group. It was determined that 166 patients (55.1%) were female, 257 (85.4%) were married, and 123 (40.9%) were overweight according to BMI. It was determined that 152 patients (50.5%) were housewives, 113 (37.5%) were primary school graduates, 154 (51.2%) had income equal to their expenses, and 227 (75.4%) were non-smokers. While the participants' TSOY-32-Total mean score was 23.20, the HB-Total mean score was determined as 6.01. A negative significant correlation was found between the Turkish Health Literacy Scale-32 and the Hill-Bone Hypertension Treatment Adherence Scale. Participants with a higher education level at a younger age were found to have higher adherence to treatment. Conclusion: The effect of participants' health literacy levels on drug treatment compliance is significant. The increase in the level of health literacy also increases adherence to drug treatment. Increasing compliance in drug therapy prevents acute and chronic consequences secondary to the disease. Decrease in mortality and morbidity, increase in patient's quality of life, decrease in unnecessary health expenditures and increase in health services are just a few of the consequences. It is recommended to plan studies to increase the health literacy levels of individuals.