Study of some biochemical parameters in patient infected with dermatophytosis
Dermatofitoz ile enfekte hastalarda bazı biyokimyasal parametrelerin çalışması
- Tez No: 780160
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHAD K. Y. AL-DULAIMI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Son zamanlarda yapılan çalışmalar, dermatofitozis ile enfekte hastalarda vitaminler, enzimler, selenyum, Çinko, Demir, Ferritin gibi bazı biyokimyasal parametreleri ve ek faktörlere yönelik tedavileri etkilediğini göstermiştir. Bu çalışmada örnekler dermatolog tarafından teşhis edilip direkt yöntemle incelendikten sonra 3 gruba (Kontrol grubu, hastalar (Halkalı) grubu ve Hastalar (Halkalı solucan + Tedavi) grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Sonuç olarak, tedavi grubundaki biyokimyasal değerlendirmelerde B12 ve D3 Vitaminleri, selenyum, Çinko, Demir, Ferritin, Kalsiyum ve Potasyum miktarında kontrol grubuna göre anlamlı yükselme (p≤0.05) saptandığını söyleyebiliriz. Mevcut çalışmadan vitaminler ve antifungallerle tedavinin saçkıran ve komplikasyonlarının azaltılmasında, bu hastalığın ortaya çıkması ve gelişmesinde önemli bir rolü olduğu
Özet (Çeviri)
Recent studies have related to effect some biochemical parameters as vitamins, enzymes, selenium , Zinc, Iron, Ferritin, in patient infected with dermatophytosis and treatments for supplement facters . In this study, the samples were divided, after being diagnosed by a dermatologist and examined by the direct method, into 3 groups, (Control group , patients (Ring worm) group and Patients (Ring worm + Treatment) group, all groups treated at period 30 days. As result, we can imply that the biochemical assessments in teatment group revealed significant elevation (p≤0.05) in the amount of Vitamins B12 and D3, selenium, Zinc, Iron, Ferritin, Calcium and Potassium copmpared with control group. It was found from the current study that treatment with vitamins and antifungals has a significant role in reducing ringworm and its complications, and the emergence and development of this disease.