Kesirli mertebeden sistemlerin kararlılık analizi
Stability analysis of fractional order systems
  1. Tez No: 780161
  2. Yazar: ZÜBEYDE ÖNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında kesirli operatör tanımları ve özellikleri de dahil olmak üzere kesirli hesaplamalar için gerekli olan tanım ve teoremler verilmiştir. Klasik dinamik sistemlerin kararlılık analizinde kullanılan bazı yöntemler tanıtılarak bunlara benzer şekilde kesirli mertebeden dinamik sistemlerin kararlılık analizi incelenmiştir. Ardından kesirli mertebeden sistemlerin kararlılık analizine bir uygulama olarak Türkiye'de Covid-19 yayılımının davranışının anlaşılması için duyarlı, maruz kalan, enfekte, iyileşmiş ve ölen bireylerin oluşturdugu bir kesirli SEIRD dinamik modeli önerilmiştir. Önerilen modelin kararlılıgı incelenmiş ve sayısal simülasyonları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, necessary definitions and theorems for fractional calculations, including fractional operator definitions and properties are given. Some methods used in the stability analysis of classical dynamical systems are introduced and similarly, stability analysis of fractional order dynamic systems is examined. Then, as an application to the stability analysis of fractional order systems, a fractional SEIRD dynamic model consisting of susceptible, exposed, infected, recovered and deceased individuals is proposed to understand the behavior of Covid-19 spread in Turkey. The stability of the proposed model is examined and numerical simulations are obtained.