Suzukı tipli sabit nokta teoremleri
Suzuki type fixed point theorems
- Tez No: 780173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölüm kaynak araştırması olup, tez için yapılan literatür taramasını ve kaynakları kapsamaktadır. Üçüncü bölüm ise üç alt bölümden oluşmaktadır. İlk alt bölümde metrik uzaylar ile temel tanımlar, kavramlar ve teoremler verilir iken, ikinci alt bölümde bazı topolojik kavramlara değinilmiştir. Son alt bölümde ise kısmi metrik uzaylar ile ilgili tanımlar, kavramlar ve bazı özelliklerden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ise kısmi metrik uzayda verilen bazı sabit nokta teoremlerine değinilmiştir. Özel olarak, kısmi metrik uzayda Suzuki tipli sabit nokta teoremleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts. The first part is reserved for introduction. The second part is the source research and includes the literatüre review and sources for the thesis. The third section consists of three subsections. In the first subsection, while metric space, basic definitions,concepts and theorems are given,in the second subsection some of the topologic concepts are mentioned. In the last subsection,the definitions,concepts and some principles related to the partial metric space are mentioned. In the fourth part, some of the fixed point theorems of this space are mentioned. Privately,Suzuki type fixed point theorem of the partial metric space are examined.