Adölesan idiyopatik skolyozun cerrahi tedavisinde posterior enstrümantasyon ve füzyon sonuçları
Posterior instrumentation and spinal fusion results in surgical treatment of adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 780180
  2. Yazar: MEHMET KÜRŞAD BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKIN UĞRAŞ, PROF. DR. MÜCAHİT GÖRGEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Skolyoz omurganın frontal, sagittal ve aksiyel planları da içine alan üç boyutlu bir deformitedir. Frontal planda laterale kayma, aksiyel planda rotasyon ve sagittal planda lordoza neden olan intervertebral ekstansiyon görülmektedir. En sık görülen biçimi, etiyolojisi henüz kesin anlaşılmamış olan, Adölesan İdiyopatik Skolyozdur. Bu çalışmanın amacı, posterior enstrümantasyon ile tedavi edilen adölesan idiyopatik skolyozlu olguların klinik ve radyolojik sonuçlarının değerlendirilmesi, komplikasyonların ortaya konularak literatür eşliğinde tartışılmasıdır. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde, 1999 ile 2006 tarihleri arasında, adölesan idiyopatik skolyoz tanısı ile posterior enstrümantasyon ile füzyon operasyonu uygulanmış 44 hastadan, son kontrole gelen, yeterli takip ve dökümantasyona sahip 25 hasta (17 kız, 8 erkek) çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların ameliyat öncesi, ameliyattan hemen sonra ve son kontrollerinde elde edilen klinik ve radyografik muayene sonuçları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Klinik sonuçlar SRS 30 formu doldurularak değerlendirilmiş, radyolojik sonuçlar ise büyük kasete çekilen direkt radyografiler üzerinden ölçülmüştür. Ameliyat yaşı 12 ile 21 arasında olup ortalama 15.1 bulunmuştur. Ortalama takip süresi 35,8 aydır (12-90 ay). Ameliyat öncesinde majör eğrilikler ortalama 53,4° bulunurken, ameliyat sonrasında ortalama %60,6 düzelme ile 21,2° tespit edilmiştir. Son kontrollerde ise ortalama %3,2 korreksiyon kaybı görülmüştür. Klinik sonuçlar, SRS-30 soru formu kullanılarak; 1- ağrı (4.2 puan), 2- fonksiyon ve aktivite (4.4 puan), 3- dış görünüm (4.2 puan), 4- ruh sağlığı (3.8 puan) ve 5- uygulanan işlemden memnuniyet (4.2 puan) olmak üzere 5 grupta değerlendirilmiştir. Olguların 2'sinde yüzeyel yara yeri enfeksiyonu saptanmış, 1 olguda implant yetersizliği görülmüştür. Olguların hiçbirinde nörolojik defisit, pseudoartroz ve geç enfeksiyon saptanmamıştır. Adölesan idiyopatik skolyozun cerrahi tedavisinde posterior enstrümentasyon ile füzyon, hasta memnuniyeti, eğriliğin düzeltilmesi ve düşük komplikasyon oranları ile etkin ve başarılı bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Scoliosis is a three-dimensional deformity involving the frontal, sagittal, and axial planes of the spine. A lateral shift in the frontal plane, rotation in the axial plane, and intervertebral extension leading to lordosis in the sagittal plane are seen. The most common form is Adolescent Idiopathic Scoliosis, the etiology of which is not yet clearly defined. The aim of this study was to evaluate the clinical and radiological results of adolescent idiopathic scoliosis cases treated with posterior instrumentation and to discuss them with the literature. Of the 44 patients who underwent posterior instrumentation and fusion between 1999 and 2006 in the Orthopedics and Traumatology Clinic of Haseki Training and Research Hospital, 25 patients (17 girls, 8 boys) with adequate follow-up and documentation were included in the study. The clinical and radiographic examination results were evaluated retrospectively. Clinical results were evaluated by filling out the SRS 30 form, and radiological results were measured on direct radiographs taken on large cassettes. The age at surgery was between 12 and 21, with an average of 15.1 years. The mean follow-up period is 35.8 months (12-90 months). While the major curves were 53.4° on average preoperatively, it was 21.2° with an average improvement of 60.6% after the surgery. In the final controls, an average of 3.2% correction loss was observed. Clinical results, using the SRS-30 questionnaire; It was evaluated in 5 groups; 1- pain (4.2 points), 2- function and activity (4.4 points), 3- external appearance (4.2 points), 4- mental health (3.8 points), and 5- satisfaction with the procedure applied (4.2 points). Superficial wound infection was detected in 2 cases, and implant failure was observed in 1 case. Neurological deficit, pseudoarthrosis, and late infection were not detected in any of the cases. In the surgical treatment of adolescent idiopathic scoliosis, posterior instrumentation, and fusion is an effective and successful method with patient satisfaction, curvature correction, and low complication rates.