The western concept of universal human rights and its enemy Islam
Batılı evrensel insan hakları kavramı ve düşmanı İslam
- Tez No: 780179
- Danışmanlar: DR. LUTZ OETTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of London (The School of Oriental and African Studies-SOAS)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tarih boyunca, Batı tarafından diğer medeniyetlere büyük ölçüde meydan okunmuştur. Sonuç olarak, Batı kültürü günümüzde neredeyse tüm dünyada egemen olmuş ve insan hakları gibi Batılı kavramlar evrensel hale gelmiştir. İslam ise kendi insan hakları kavramına sahip olduğu gerekçesiyle bu evrenselliğe karşı çıkmaktadır. Aslında İslam'ın aksine Batı'da insan haklarının doğuşu ciddi toplumsal gerçekler nedeniyle olmuştur. Kölelik, sömürgecilik ve Katolik Kilisesi'nin baskısı insan hakları fikrinin doğmasına yol açmış ve seküler liberal demokrasi ile eş zamanlı olarak gelişerek İslami değerlerin otomatik olarak reddedilmesine neden olmuştur. Dolayısıyla, her kültürün tarihsel gelişimi“batılı”ya da“demokratik”veya“İslami”toplumları yaratmıştır. Farklı toplumların varlığı, insan haklarının farklı şekillerde algılanmasına yol açmıştır. Bugün Batı'nın evrenselcilik üzerinden İslam'a yaklaşımı, iki medeniyet arasında insan hakları açısından ortak noktalar bulmayı zorlaştırmaktadır. İslam dünyasının tepkisi de bu zorluğu beslemektedir. Batı'nın insan hakları kavramı en iyi Avrupa bölgesel sisteminde uygulanmaktadır. Bu anlamda iki insan hakları konsepti arasında ortak noktalar bulmak için İslam bölgesel sisteminin hayata geçmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, other civililisations have been greatly challenged by the West. As a result, the Western culture has been predominant all over the world with Western notions such as human rights have become universal. Islam, on the other hand, opposes this universality on the grounds that it has its own human rights concept. In fact, unlike Islam, the birth of the Western human rights have been created due to the serious social realities. Slavery, colonisation and the predominance of the Catholic Church led to the ideology of human rights and has been developed simoultaneously with secular liberal democracy which automatically led to the refusal of Islamic values. Therefore, each culture's historical development created“western”or“democratic”and“islamic”societies. Existence of diverse societies have resulted in different perceptions of human rights. Today, the attitude of the West towards Islam through universalism makes it difficult to find commonalities between the two civilisation, in terms of human rights. The reaction of the Islamic world also nourishes this difficulty. Western concept of human rights have been practised in European regional system and in order to find commonalities between the two concepts of human rights, Islamic regional system has to become reality.