Güneş spektrumundaki fraunhofer çizgilerinin asimetrisi problemi
The Problem of fraunhofer line assymmetries in the solar spectrum
- Tez No: 78024
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖKTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
IV OZ Güneş Spektrumundaki Fraunhofer Çizgilerinin Asimetrisi Problemi Çalışmamızın amacı; spektrel çizgi profil asimetrilerini tüm profil için çizgi şiddeti cinsinden ve güvenilir nicelikler olarak tanımlayan, bu sayede onların çeşitli atomik ve atmosferik parametrelerle ilişkilerinin incelenmesine imkân tanıyan, ayrıca istenen profil derinliklerindeki asimetrileri vermek suretiyle çizgi boyunca gidişatı ortaya koyan alternatif bir asimetri tâyin metodu teklif etmek, daha objektif ve pratik bir kullanım sağlamak maksadıyla bu metodu geliştirilmeye açık bir bilgisayar programı hâlinde sunmak, yüksek ayırma güçlü, gürültü seviyesi düşük bir spektrumdan itibaren etkin bir kullanımla metodu güvenilir temizlikte çok sayıda Fraunhofer çizgisine uygulayarak yukarıda bahsedilen ilişkileri ortaya koymak, asimetriye yol açabilecek etkenlerin şiddet ve davranışlarını belirlemek, bu suretle atmosferik yapı ve dinamiklerin anlaşılmasına katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Problem of Fraunhofer Line Asymmetries in the Solar Spectrum The aim of this project is to propose an alternative method of establishing asymmetries, which identifies spectral line profile asymmetries in terms of line strength and in reliable quantities, thus making the study of their relationships to various atomic and atmospheric parameters possible, and which also shows the situation of the asymmetry along the line by giving the asymmetries at the required profile depth; to turn this method into a computer program open to expansion and development in order to provide a more objective and practical use; to apply the method to a high number of Fraunhofer lines of reliable clarity, starting with a high-resolution, low noise spectrum, in order to show the aforementioned relationships; and to establish the strength and behaviour of factors that might cause asymmetries, thus contributing to the understanding of atmospheric structure and dynamics.