COVID-19 pandemisiyle birlikte dijital bankacılık kullanımındaki değişim
Change in digital banking usage with the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 780242
  2. Yazar: OZAN DENİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEŞKESE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Bilim ve Teknoloji, Banking, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Covid-19 salgını hem ülkemiz ekonomisini hem de küresel ekonomiyi ciddi bir şekilde etkiledi. Ülkeler salgının hızlı bir şekilde yayılmasını önlemek için bir takım karantina önlemleri aldılar ve alınan bu önlemler bir çok sektörü olumsuz etkiledi. Uygulanan kısıtlamalar ve sektörel bazlı alınan önlemler tüketici davranışlarının ve günlük yaşantımızın değişmesine sebep oldu. Bu çalışmanın amacı Covid-19 salgınının bireysel bankacılık müşterilerinin dijital bankacılık kullanım davranışları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Hedefimize ulaşmak için 302 katılımcıyla online bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmamız pandemi sürecinin dijital bankacılık kullanımına etkisi konusunda yeni bir bakış açısı getirmektedir. Araştırmamızın sonuçları incelendiğinde Covid-19 salgınıyla birlikte dijital bankacılık kullanımı, kare kod ile para çekme ve temassız kredi kartı kullanımında artış olduğu görülürken, virüs bulaşma riski bulunan şube ziyaretleri, ATM kullanımı ve nakit kullanımında ise azalma olduğu görülmektedir. Dijital bankacılığa güven ve dijital bankacılık kullanım kolaylığı, pandemi sorasında dijital bankacılık kullanımı üzerinde etkili olmuştur. Bankaların dijital bankacılık kullanımını arttırmak için güven ortamını arttırması ve kullanımı kolay bulmayan kullanıcılar için dijital bankacılık hizmetleri hakkında eğitici bilgiler paylaşmalarının faydalı olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 outbreak has seriously affected both our country's economy and the global economy. Countries took a number of quarantine measures to prevent the rapid spread of the epidemic, and these measures adversely affected many sectors. The applied restrictions and sector-based measures have caused changes in consumer behavior and our daily life. The aim of this study is to investigate the effect of the Covid-19 outbreak on the digital banking usage behaviors of retail banking customers. An online survey was conducted with 302 participants to reach our goal. Our research brings a new perspective on the effect of the pandemic process on the use of digital banking. When the results of our research are examined, it is seen that there is an increase in the use of digital banking, money withdrawal with data matrix and contactless credit card use with the Covid-19 epidemic, while there is a decrease in branch visits, ATM use and cash use with the risk of virus infection. Confidence in digital banking and ease of use of digital banking have had an impact on the use of digital banking after the pandemic. In order to increase the use of digital banking, banks are expected to increase the environment of trust and share educational information about digital banking services for users who do not find it easy to use.