The effect of undergraduate and master students' motivations and attitudes against online education on academic expectations and success in the covid-19 period
Covıd-19 döneminde lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin çevrimiçi eğitime karşı motivasyonları ve tutumlarının akademik beklentiler ve başarı üzerindeki etkisi
- Tez No: 803465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
COVID-19 pandemisiyle birlikte e-öğrenme sürecinin hızlanması, öğrenme üzerinde nörobilimsel açıdan değerlendirildiğinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri beraberinde getirmiştir. Esneklik, erişim imkanları, bireysel öğrenme hızındaki artış ve teknoloji kullanımındaki yükseliş gibi faktörler öğrenmeyi kolaylaştırıcı katkılar sağlamıştır. Bununla birlikte, motivasyon ve disiplin sorunları, interaktif iletişim eksiklikleri ve altyapı zorlukları gibi faktörler de zorluklar yaratmıştır. Bu sebeple çalışmanın amacı, COVID-19 pandemi döneminde lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin dijital eğitime yönelik motivasyonları ve tutumlarının, akademik beklentileri ve başarıları üzerindeki potansiyel etkilerini keşfetmektir. Çalışma Mart ve Nisan, 2023 tarihlerinde 102 lisans-yüksek lisans öğrencisi üzerinde yürütülmüştür. Katılımcıların cinsiyetleri bakımından çevrimiçi öğrenme motivasyonu hiçbir alt boyut puanı ve genel çevrimiçi öğrenme motivasyonu puanı için anlamlı farklılık bulunmamıştır. Yüksek lisans öğrencilerinin lisans öğrencilerine göre daha yüksek çevrimiçi öğrenim kabulleri olduğu belirlenmiştir. Çevrimiçi öğrenme tutumunun, çevrimiçi eğitim ile akademik beklenti ve başarının sağlanması üzerindeki etkisinin %12; çevrimiçi kurs ve seminerlerin katkısına olan inanç için %4.9; ve çevrimiçi sistem notlarının gerçekliğine olan inanç için %7.5 oranında arttırıcı pozitif bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Bulgular çevrimiçi öğrenme tutum ve algılarının göre akademik başarı ve beklentiler için önem rol oynadığını göstermektedir. Eğitim kurumları çevrimiçi eğitim ortamlarını daha verimli kullanabilmeleri için gerekli becerileri kazandırmak amacıyla çeşitli atölye çalışmaları, interaktiviteyi arttıran grup çalışmaları, beyin temelli öğrenme prensiplerininin olduğu sistemleri sunarak çevrimiçi öğretimin güçsüz yönlerinin etkilerini azaltabileceklerdir. Ayrıca sanal gerçeklik, gelişmiş ve kolaylaştırılmış yapay zekâ gibi teknolojilerin dahil edildiği olanaklarla çevrimiçi eğitimin sunulmasının görsel ve işitsel yolların daha canlı tutulmasına fırsat vererek öğrenmeyi ve öğrenmeye yönelik tutumu güçlendirebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the advent of the COVID-19 pandemic, the acceleration of the e-learning process has brought about both positive and negative effects when assessed from a neuroscientific perspective on learning. Factors such as flexibility, access opportunities, an increase in individual learning speed, and a rise in technology use have facilitated learning. However, challenges have been created by issues such as motivation and discipline problems, lack of interactive communication, and infrastructure difficulties. Therefore, the aim of this study is to explore the potential impacts of undergraduate and graduate students' motivations and attitudes towards digital education on their academic expectations and achievements during the COVID-19 pandemic period. The study was conducted on 102 undergraduate and graduate students in March and April 2023. No significant difference was found in online learning motivation scores for any sub-dimension or the general online learning motivation score with respect to the participants' genders. It was determined that graduate students have higher acceptances of online learning compared to undergraduate students. It has been identified that the online learning attitude has a positive impact of 12% on the attainment of academic expectation and success through online education; 4.9% for the belief in the contribution of online courses and seminars; and 7.5% for the belief in the reality of online system grades. Findings indicate that online learning attitude and perceptions play a significant role for academic success and expectations. Educational institutions could mitigate the effects of the weaknesses of online teaching by providing various workshops, increasing interactivity with group work, and offering gamification to ensure more efficient use of online education environments. Moreover, it is considered that the presentation of online education with opportunities involving technologies such as virtual reality, advanced and simplified artificial intelligence, would provide opportunities to keep visual and auditory routes more vibrant, thereby strengthening learning and attitudes towards learning.