COVID-19 pandemisinde mobil alışverişin algılanan faydası üzerine bir araştırma
A research on the perceived benefit of mobile shopping in the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 732351
  2. Yazar: EDANUR NURSEVEROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi bireylerin alışkanlıklarında ve yaşam stillerinde köklü bir değişimlerin yaşanmasına sebep olmuştur. Pandeminin başından itibaren uygulanmaya başlanan sıkı tedbirler doğrultusunda fiziksel alışveriş noktalarındaki faaliyetlerin kısıtlandırılması sebebiyle tüketiciler tamamen ev izolasyonuna çekilmek durumunda kalmıştır. Her geçen gün güçlenen ve hayatın içine dâhil olan dijitalleşme, pandemi dönemiyle birlikte zorunluluk halini alıp tüketiciler için bir seçenek olmaktan çıkmıştır. Dijital tüketim araçlarından biri olan mobil alışveriş platformlarının kullanımı yaygınlaşmıştır. Eğitimden, bankacılığa, sağlık, alışveriş ve ticaret gibi hemen her alanda mobil hizmetlerin kullanımı gereklilik halini almıştır. Mobil alışverişle fiziksel mağazaya gerek duymadan, akıllı mobil cihazlar aracılığıyla kullanıcıların belirttiği konumda kolayca erişim sağlamaktadır. Mobil alışveriş uygulama içerisinde seçmiş olduğu ürünleri fiyat-ürün kıyaslamasıyla sepete ekleyip onayladığı ürünlerin hızlı bir şekilde ulaştırılmasını sağlayan pazarlama iletişimi aracı olarak ifade edilebilir. Bu çalışmada, mobil alışveriş kullanıcılarının Covid-19 pandemi sürecinde mobil alışverişten algıladıkları faydanın mobil alışverişe devam etme niyetiyle etkisi olup olmadığı belirlenmiştir. Bu doğrultuda mobil alışverişin algılanan faydasının alt boyutlarıyla; fiyat-ürün, konfor, haz, gizlilik ile mobil alışverişe devam etme niyetiyle bir etkisi olup olmadığını belirleyerek Covid-19 pandemi öncesi ve pandemi dönemi arasında nasıl değiştiğini incelemek amaçlanmaktadır. Bu amaçla çevrimiçi ortamda, 402 kişiye, Google Forms aracılığıyla oluşturulan anket tekniği uygulanmıştır. Spss 25 programı aracılığıyla faktör ve analizi, çoklu regresyon ve hipotez analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre haz faktörü dışındaki faktörlerin mobil alışverişte algılanan faydanın mobil alışverişe devam etme niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The theCovid-19 pandemic has affected the whole world, has caused radical changes in the habits and lifestyles of individuals. Duetotherestriction of activities at physical shopping points in line with strict measures that have been implemented since the beginning of the pandemic, consumers had to be completely isolated at home. Digitalization, which is getting stronger day by day and included in life, has become a necessity with the pandemic period and has ceased to be an option for consumers. The use of mobile shopping platforms, which is one of the digital consumer ptiontools, has become widespread. The use of mobile services has become a necessity in almost every field from education to banking, health, shopping, and commerce. Mobile shopping, it provides easy access to the location specified by the users via smart mobile devices, without the need for a physical store. Mobile shopping can be expressed as a marketing communication tool that allows the product chosen within the application to be added to the cart with price-product comparison and the product sapproved by it to be delivered quickly. In this study, it was determined whether the perceived benefit of mobile shopping users from the mobile shoppingduringtheCovid-19 pandemic has an effect on the intention to continue mobile shopping. In this direction, with the sub-dimensions of the perceived benefit of mobile shopping; It is aimed to examine how the price-product, comfort, pleasure, privacy, and how changes between the pre-pandemic and pandemic period of Covid-19 by determining whether it has an effect on the intention to continue mobile shopping. For this purpose, the question is technique was recreated via Google Forms was applied to 402 people online. Factorandanalysis, multiple regression, andhypothesisanalyzeswereperformedthroughtheSPSS 25 program. Accordingtoresearchresults, their any factor other than the factor of the perceived benefits of mobile shopping is seen as a significantandpositiveimpact on theintentiontocontinue mobile shopping.