Tiroid hormonlarının ince bağırsak üzerine etkileri
The Effects of thyroid hormones on the small intestines
- Tez No: 78025
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHNAZ BOLKENT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
V. TÜRKÇE VE İNGİLİZCE ÖZETLER V.l. ÖZET Tiroid Hormonlarının İnce Bağırsak Üzerine Etkileri Tiroid bezi metabolizmanın, gelişmenin ve doku farklılaşmasının düzenlenmesinde rol oynayan hormonlar olan tiroksin (T4) ve triiyodotironini (T3) üretmektedir. Bu hormonlar gastrointestinal kanalla da aktif olarak etkileşmekte ve memeli ince bağırsağının gelişme, büyüme ve farklılaşmasını düzenlediği gibi, aynı zamanda yapısmı ve fonksiyonunu da etkilemektedir. Ancak bu etki mekanizması iyi açıklanamamıştır. Bağırsağın tiroid hormonları ve özellikle T3 için depo rolü oynadığı ve aynı zamanda bağırsağın da bu hormonların aktivitesinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynayabileceği ileri sürülmüştür. Tiroksinin jejenumun absorbsiyonu ve sekresyonu üzerindeki etkileri de henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada tiroid hormonlarının ince bağırsağın absorptif ve goblet hücreleri üzerindeki etkileri, histolojik, sitolojik ve sitokimyasal metodlar ile incelenmiş ve istatistik değerlendirmeler yapılmıştır. Histolojik incelemeler sonucunda, tüm deney gruplarında farklı derecelerde olmak üzere mukozada ödem, epitel hücrelerinde vakuolizasyon, koyu eozinofilik hücrelerde artış, epitelde parçalanma, çizgili kenarda devamsızlık, goblet hücreleri içindeki ve çizgili kenarın üzerindeki PAS(+) reaksiyonda değişiklik, hiperemi, epitel hücre hiperplazisi, piknotik nukleuslar, 93epitel hücreleri arasında lenfosit artışı gibi bulgular saptandı. Bu bulguların bir ay T3 verilen grupta, diğer gruplara göre, daha fazla olduğu gözlendi. Sitolojik incelemeler sonucunda ise, açık ve koyu absorptif hücreler gözlendi. Açık hücrelerde, apikal hücre zarının parçalanması ve böylece sitoplazma içeriğinin lümene dökülüşü, sekonder lizozomlarda artış, piknotik nukleuslar, inaktif Golgi aygıtı, şişmiş krista içeren mitokondriyumlar gözlendi. Koyu hücreler ise, aktif Golgi aygıtı, bol mitokondriyum ve paralel granüllü endoplazmik retikulum sisternalan içeriyordu. Açık ve koyu hücrelere özgü bu bulgular da bir ay T3 verilen grupta, diğer deney gruplarıyla kıyaslandığında, daha belirgindi. Goblet hücreleri ise deney grupları arasında yoğunluk farkı gösteren bol mukus granüllerine sahipti. Sitokimyasal inceleme sonucunda ise, kontrol gruplarına ait bireylerin ve bir hafta T4 verilen bireylerin absorptif hücrelerinin apikal ve lateral hücre zarlarında, granüllü endoplazmik retikulum, mitokondriyum ve Golgi aygıtı zarlarında, Goblet hücrelerinin ise plazma zan ve granüllü endoplazmik retikulum zarlarında gözlenen ruthenium red pozitif reaksiyonun diğer deney gruplarında azaldığı dikkati çekti. Bu azalma bir ay T3 verilen grupta en fazla idi. İstatistik incelemeler sonucunda ise T4 uygulanan gruplarda, vücut ağırlığının istatistik olarak anlamlı olmamakla birlikte biraz azaldığı, T3 uygulanan gruplarda ise istatistik olarak anlamlı derecede azaldığı görüldü. 94Epitel hücre yükseklikleri ise tüm gruplarda, kontrollere göre, istatistiksel olarak anlamlı olabilecek bir değişiklik göstermedi. Sonuç olarak tiroid hormonlarının ince bağırsakta belirgin yapısal değişikliklere sebep olduğunu, absorbsiyon-sekresyon fonksiyonlarını uyardığını ayrıca, T3'ün T4'e göre hücrelerdeki bu metabolik aktiviteleri daha fazla uyardığını söyleyebiliriz. 95
Özet (Çeviri)
V.2. SUMMARY The Effects of Thyroid Hormones on the Small Intestines Thyroid gland produces thyroxine (T4) and triidothyronine (T3) which play an important role in the regulation of metabolism, growth, and tissue differentiation. These hormones also interact actively with the gastrointestinal tract, regulating growth and differentiation of the small intestine in the mammals as well as affecting its structure and function. However, the mechanism of such an effect could not be explained very clearly. It has been claimed that the small intestine act as a depot for thyroid hormones, especially T3, and also have an important effect in regulating their activities. The effects that thyroxine has on the absorbtion and secretion functions of the jejunum have not been fully understood yet. In this study, the effect of thyroid hormones on the absorbtive and goblet cells of the small intestine is examined by histological, cytological and cytochemical methods and some statistical evaluations are carried out. The result of histological studies showed that there were edema of the mucosa, vacuolization in the epithelial cells, an increase in the number of dark eosinophilic cells, rupture in epithelium, discontinuity in striated border, differentiation in PAS(+) reaction in goblet cells- and on striated border, hyperemi, hyperplasia in epithelial cells, picnotic nuclei and an increase in lymphocytes among epithelial cells in all experimental groups at different 96levels. In the group receiving T3 for a period of one month, this results were at a greater level compared to the other groups. In cytological studies, light and dark absorbtive cells were observed. In the light cells, it was observed that apical cell membrane broke allowing the cytoplasm content pour into the lumen. It was also noticed that the secondary lysosomes increased in number and there were picnotic nuclei, inactive Golgi apparatus, mitochondria containing swollen crysta. In the dark cells, however it was found out that there were active Golgi apparatus, increased mitochondria, and parallel granular endoplasmic reticulum cisterns. These results of the light and dark cells seemed to be more significant in the group administered T3 for a period of one month compared to the other experimental groups. The goblet cells, on the other hand, contained plenty of mucus granules having different density levels in each experimental group. Cytochemical studies revealed that the ruthenium red positive reaction observed in the plasma and granular endoplasmic reticulum membranes of goblet cells, in apical and lateral membranes and in membranes of granular endoplasmic reticulum, mitochondrium and Golgi apparatus of absorbtive cells, was at a lesser level in the other experiment groups compared to that in the control groups and in the group given T4 for a period of one week. The rate of decrease in the group receiving T3 for one month was the highest among the groups. Statistical analyses showed that the body weights of the group members who had taken T4 decreased insignificantly whereas those of the group 97members who were administered T3 declined significantly. The epithelial cell sizes in all groups revealed no significant changes when compared to those of control groups. From histological, cytological and cytochemical results, it has been concluded that thyroid hormones cause significant structural changes in the small intestines and stimulate its absorbtion and secretion functions and that the metabolic activities in the cells are stimulated at a greater degree by T3 compared to T4. 98