Gazete kağıdı atıklarının sekonder lif olarak endüstride kullanılması
Usability of newspaper wastes as a secondary fiber
- Tez No: 78026
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN TANK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Ürünleri Kimyası ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Gazete Kağıdı Atıklarının Sekonder Lif Olarak Endüstride Kullanılması Çalışmanın amacı atık kağıtlar içinde önemli bir yer teşkil eden gazete kağıdı atıklarının kağıt üretiminde kullanılabilirliğini araştırmaktır. Bu amaçla temin edilen gazete kağıtlarının ilk önce mürekkebi giderilmiştir. Mürekkep giderme işleminde yıkama yöntemi kullanılmıştır. Mürekkebi giderilmiş hamurda ağartma denemeleri yapılmıştır. Ağartma işleminde hidrojen peroksit ve klor dioksit etkisi elde etmek amacıyla asitlendirilmiş sodyum klorit çözeltisi kullanılmıştır. Asitlendirilmiş sodyum klorit çözeltisi kullanılarak ile yapılan ağartma işleminde 40 ve 60 dakika olmak üzere iki farklı ağartma süresi uygulanmıştır. Elde edilen lifler ile test kağıtları yapılmış ve test kağıtlarının fiziksel direnç değerleri ve optik özellikleri tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre mürekkebi giderilmiş gazete kağıdı atıklarının ağartılmasında asitlendirilmiş sodyum klorit kullanılmasının uygun olmadığı tespit edilmiştir. Ağartmada hidrojen peroksit kullanılmasının ise gerek fiziksel dirençler gerekse optik özellikler açısından uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY " Usability of newspaper wastes as a secondary fiber ' The purpose of the study is to search the usability of deinked and bleached newspaper waste in papermaking. First of all, newspaper wastes were deinked. Washing method is used in deinking. Deinked pulp bleached by two different chemicals; hydrogen peroxide and acidified sodium chlorite solution. Sodium chlorite solution acidified with acetic acid and applied to the deinked pulp at two different treatment times. At the first trial, the bleaching time applied as 40 minutes and second 60 minutes. Physical strength values and optical properties of deinked and bleached pulp were determined on the test sheets. Determinations indicated that; the usage of acidified sodium chlorite solution in bleaching treatment isn't useful. Hydrogen peroxide found is suitable for bleaching deinked newspaper wastes. rx