Subakut tiroidit ile COVİD-19 pandemisi ilişkisi
Relationship between subacute thyroiditis and the COVID-19 pandemic
- Tez No: 780277
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ADAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Pandemi öncesi ve pandemi dönemi subakut tiroidit hastalarının verilerini karşılaştırarak, COVID-19 pandemisi ile subakut tiroidit arasında bir ilişki olup olmadığı hakkında fikir edinmektir. Yöntem: Klinisyen tarafından subakut tiroidit olarak değerlendirilen ve tiroid sintigrafisi tanıyı destekleyen 347 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların tanı tarihleri, cinsiyet, yaş, semptom, TSH, sT4, sT3, anti-TPO, anti-Tg, ESR, CRP, WBC, ALT, nötrofil ve lenfosit sayısı, uygulanan tedaviler, COVID-19 aşı ve COVID-19 PCR sonuçları incelendi. Mart 2018 - 11 Mart 2020 arası, pandemi öncesi dönem (PÖ); 11 Mart 2020 - Ekim 2022 arası pandemi dönemi (PD) olarak tanımlandı. PÖ grubu ile PD grubu karşılaştırıldı. Pandemi dönemi; pozitif COVID-19 PCR geçmişi olan/olmayan şeklinde ikiye ayrıldı. Pandemi dönemi COVID-19 öyküsü olan hasta grubu (CVAR), pandemi dönemi COVID-19 öyküsü olmayan hasta grubu (CYOK) ve PÖ grubu birbiri ile karşılaştırıldı. Pandemi dönemindeki hastalar subakut tiroidit tanısı almadan son 3 ay içinde COVID-19 aşı öyküsü olan/olmayan şeklinde ikiye ayrıldı. Pandemi dönemi aşılı hasta grubu (AVAR), pandemi dönemi aşısız hasta grubu (AYOK) ve PÖ grubu birbiri ile karşılaştırıldı. Bulgular: CVAR yaş ortalaması, CYOK ve PÖ grubundan yüksekti (p AYOK (2.54)> CYOK (1.97)> PD (1.79)> CVAR (1.36)> AVAR (1.14).
Özet (Çeviri)
Aim: Aim of this study is to investigate the relationship between the COVID-19 pandemic and subacute thyroiditis by comparing the data of subacute tiroiditis patients in pre-pandemic a+nd pandemic period. Materials and Methods: 347 patients who were diagnosed as subacute thyroiditis by a clinician and whose thyroid scintigraphy supported the diagnosis were evaluated retrospectively. Diagnosis dates, gender, age, symptom, TSH, fT4, fT3, anti-TPO, anti-Tg, ESR, CRP, WBC, ALT, neutrophil and lymphocyte counts, treatments applied, COVID-19 vaccine status and COVID-19 PCR results of patients were examined. Period from March 2018 to 11 March 2020 was defined as pre-pandemic period (PREPAN); and the period from 11 March 2020 to October 2022 was defined as the pandemic period (PAN). The PREPAN group and the PAN group were compared. During the pandemic period, groups were divided according to whether they had a positive COVID-19 PCR history or not. The patient group with a history of COVID-19 during the pandemic period (COV), the patient group without a history of COVID-19 during the pandemic period (NON-COV) and the PREPAN group were compared with each other. Patients in the pandemic period were divided into two groups as with or without a history of COVID-19 vaccination in the last 3 months before the diagnosis of subacute thyroiditis. Pandemic period vaccinated patient group (VAC), pandemic period unvaccinated patient group (NON-VAC) and PREPAN group were compared with each other. Results: The mean age of COV group was higher than that of the NON-COV and PREPAN groups (p NON-VAC (2.54) > NON-COV (1.97) > PAN (1.79) > COV (1.36) > VAC (1.14).