Portfolio optimisation for distance to barrier and survival time maximisation
Seviye mesafesi ve yaşamsallık zamanı maksimizayonu için portföy optimizasyonu
  1. Tez No: 780301
  2. Yazar: HALUK YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARK DAVIS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Imperial College London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tez, stokastik modellemenin portföy optimizasyonuna uygulanmasını içermektedir. Portföy optimizasyonu, dinamik olarak alınıp satılan riskli varlıklardan oluşan bir portföyde en uygun yatırım stratejilerini bulmakla ilgilidir. Bu amaçla, yatırım portföyünün düzeyi konusunda temkinli olan bir yatırımcıyı ele alıyoruz ve hedefini belirtmek için üç farklı durum sunuyoruz. İlk durum, yatırımcıyı portföy sigortasından ve bir referans portföyüne olan mesafeden maksimize eden bir nihai hizmetin optimal yatırım stratejisini bulmayı içerir. Logaritmik fayda fonksiyonunu kullanarak, portföy sigortasından elde edilen faydayı maksimize eden optimal yatırım stratejisinin, servet seviyesi ile taban arasındaki mesafeyle orantılı olduğunu gösterdik. İkinci problemde optimal yatırım stratejisi, optimal büyüme stratejisi ve kıyaslama stratejisinin aritmetik ortalaması olarak ortaya çıkmıştır. Ek olarak, kullandığımız mesafe fonksiyonu, riskten kaçınma parametre değeri p = -1 olan üssel fayda fonksiyonu tipindedir. Daha sonra, fayda fonksiyonlarını kullanmadan amaç fonksiyonunu türetmek için bir örnek gösteriyoruz. Bu amaçtan, önce bir alt seviyeye çarpmadan bir üst seviyeye ulaşma olasılığını maksimize etmeye çalışan bir yatırımcının optimal yatırım stratejisini buluyoruz. Bu stratejinin özelliklerinden hareketle stratejiyi bir anlamda“ya hep ya hiç stratejisi”olarak kategorize edebiliriz. Son olarak, sonsuz zaman yaklaşımı altında hedefe ulaşma, zaman ve beklenen iskontolandırılmış ödül maksimizasyonuyla ilgili örnekler sunuyoruz. Ayrıca, iflas süresi ve beklenen iskontolandırılmış ceza minimizasyonu problemlerini de ele alıyoruz. Tüm hedefler için en uygun yatırım stratejileri, sabit orantılı stratejilerdir. Ayrıca log optimal yatırım stratejisi ile orantılıdır. Kısıtsız piyasalarda sorunumuzu çözmenin yanı sıra yatırım, açığa satış ve borçlanma kısıtlarında altında da sorunlarımızı çözüyoruz.
Özet (Çeviri)
The thesis involves the application of stochastic modelling to portfolio optimisation. Portfolio optimisation is related to finding optimal investment strategies within a portfolio composed of dynamically traded risky assets. To this end, we consider an investor who is cautious about the level of her investment portfolio and provide three different cases for specifying her objective. The first case involves finding the optimal investment strategy of a terminal utility maximising investor from portfolio insurance and from the distance to a benchmark portfolio. By using the logarithmic utility, we showed that the optimal investment strategy that maximises the utility from portfolio insurance is proportional to the distance between the wealth level and the floor. In the second problem, the optimal investment strategy turned out to be the arithmetic average of the optimal growth strategy and the benchmark strategy. In addition, the distance function we use is of the power utility type with the risk aversion parameter value p = -1. Next, we show an example for deriving the objective function without using the utility functions. From this objective we find the optimal investment strategy of an investor seeking to maximise the probability of hitting an upper barrier without first hitting a lower barrier. From the specification of this strategy, we can categorize it in a sense as“all or nothing strategy”. Finally, we provide examples related to survival maximisation in terms of goal reaching, time, and expected discounted reward maximisation under infinite time approach. We also consider the minimisation problems for time to ruin and expected discounted penalty. The optimal investment strategies for all objectives are constant proportional strategies. They are also proportional to log optimal investment strategy. Besides solving our problem in unconstrained markets, we solve our problems under investment, short-selling and borrowing constraints as well.