In the changing social structure problems of women and children who are in need of protection related with urban physical structure and proposal for solution of this problem
- Tez No: 78031
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMAHAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZ Bu tezin ana amacı korunmaya korunmaya muhtaç çocukların, özellikle fiziksel ve sosyal çevre ile olan sorunlarına çözüm aramaktır. Korunmaya muhtaç çocukların kentsel çevreyle bütünleşebilmesi için yeni yönetmelikler, yeni planlama politikaları, yaklaşımları gerekmekte ve çocuk köyleri yeni tip bir kentsel alan kullanımı olarak kent planlarında önerilmelidir. Bu bağlamda, tezin içeriğine uygun olarak, çocuklar için alternatif bir yaşam çevresi olabilecek bir çocuk köyünün yerseçim ilkeleri, mekan gereksinimi ve tasarım ilkeleri geliştirilmiş ve örnek bir tasarım gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main aim of this thesis is to find solutions to the problems of children who are in need of protection, especially to the problems involving their physical and social environment. In order these children to be integrated into the urban environment, their problems are needed to be solved by new planning regulations, new planning policies and the children's village being a new type of urban land use should be proposed in our city plans. In this context, also the location criteria, area requirements and design guidelines are developed and a prototype plan of a children's village; which is an alternative living environment, is proposed.