Airport design
Havaalanı dizaynı
- Tez No: 78032
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN SÜEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
ABSTRACT This research covers the studies made for constructing airports, especially planning studies on this subject. For this aim search was made on published items, connection with related institutions was provided and investigations was made on Adnan Menderes Airport. The publishments made by International Institutions especially by ICAO (International Civil Aviation Organization) on technical matters and master planning, different books, periodicals and brochures have provided information on worldwide airport planning studies, planning criteria and standards. Development and present condition of civil aviation and planning studies in Turkey is another part of the study. In the privacy of Çeşme STOL Port, STOL system which has a widespread application today and will have weight in the long-term development evaluated from the planning point of view. As a result, it was observed that, there is lack and inefficiency in airport planning studies in Turkey and STOL Ports with their requirement programs and typical architectural projects have the same problems. For this reason, with the information achieved by research in hand, an alternative project in urban design scale have prepared for Çeşme STOL Port.
Özet (Çeviri)
ÖZ Bu araştırma bir havaalanının gerçekleşme sürecinde yapılan çalışmaları özellikle planlama boyutunda ele almaktadır. Bu amaçla yayın taraması yapılmış, ilgili kurumlara gidilmiş ve Adnan Menderes Havalimanında incelemelerde bulunulmuştur. Bu konuda ulaşılabilen uluslararası örgütlerin yayınladığı, özellikle ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu)'nun planlama konusunda yaptığı teknik yayınlar, çeşitli kitap, dergi ve broşürler, dünyada havaalanı planlama çalışmaları, planlama kriterleri ve standardlar çalışmanın kaynağını oluşturmuştur. Türkiye'de sivil havacılık gelişimi, bugünkü durumu ve planlama çalışmaları araştırmanın bir diğer bölümünü oluşturmaktadır. Günümüzde yaygın bir şekilde uygulanan ve uzun vadede uygulaması devam edecek olan STOL Havaalanları sisteminin bir parçası olan Çeşme STOL Havaalanı özelinde planlama çalışmaları irdelenmiştir. Sonuç olarak, havaalanı planlaması konusunda Türkiye'de yapılan çalışmaların eksik ve yetersiz olduğu, STOL Havaalanlarınında ihtiyaç programları ve tip projeleri aynı sorunları paylaştığı gözlenmiştir. Bu sebeple araştırma sonucu elde edilen bilgiler doğrultusunda Çeşme STOL Havaalanının kentsel tasarım düzeyinde öneri projesi hazırlanmıştır.