Turkey and the 'Turkish State' of Northern Cyprus: Inter-state or state-province relations?
Türkiye ve Kuzey Kıbrıs 'Türk Devleti': Devletler arası mi yoksa devlet eyalet arası ilişkiler mi?
- Tez No: 780317
- Danışmanlar: PROF. CHRIS BROWN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Kent
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
TEZİN ÖZETİ Kuzey Kıbrıs Türk Devleti Kasım 1983'te kuruldu, fakat bağımsızlığını ilan ettiğinden beri Kuzey Kıbrıs Türk Devletinin bağımsızlığını resmen tanıyan tek ülke Turkiye Cumhurriyeti oldu. Bağımsızlığının ilanından beri, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhurriyeti biribirleriyle olan yakın ilişkilerinin en parlak dönemini yaşamaktalar. Bu Tezin ana amaci Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Devleti arasında gelişen ilişkileri inceliyerek bu ilişkilerin ülkeler- arası ilişkiler mi, yoksa ülke-eyalet türü ilişki mi olduğunu ortaya çıkarmayi sağlamaktır. Bu amaçla iki ülke arasındaki diplomatik tarihi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhurriyeti'nin Türkiye tarafından tanındığı günden 1991'in sonuna kadarki zamanın bir analizi yapılacak ve Türkiye'nin Kıbrıs eksenli dış politikası incelenecektir. Bu Tez beş bölümden oluşur. Birinci bölüm Kıbrıs adasının 1925 yılında İngiliter'nin egemenliğine geçişinden günümüze kadarki zamada ortaya çıkan ve çıkışına sebep olan olayların tarihsel bir analizini kapsıyor. İkinci bölüm Kuzey Kıbrıs Türk Devletinin bağımsızlık ilanını belirterek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhurriyeti ile Türkiye arasındaki diplomatik tarihi, bağımsızlığın tanındığı tarihten 1991'in sonuna kadarki dönemi kronolojik bir sistem içerisinde özetleyip atılan önemli adımları ve imzalanan resmi anlaşmaları anlatıyor. Üçüncü bölüm iki devlet arasındaki bağımlılıklara değiniyor. Belgelenmiş tarihi gelişim ışığında bu bölüm, iki devlet arasındaki önemli bağımlılıkların neler olduğunu göstererek, Kuzey Kıbrıs Türk Devletinin ne derece Türkiye Cumhurriyetine bağımlı olduğunu belirtiyor. Dördüncü bölüm teorik bir çalışmayı kapsıyor. Bu bölün devlet konseptinin kısaca teorik bir açıklamasını yapiyor, sonrada Uluslararası Hukuk açısında Kuzey Kıbrıs Türk Devleti kavramını anlatarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhurriyeti'nin bağımsız bir devlet olarak Uluslararası Hukuk'un gerektirdiği şartlari yerine getirip getirmegiğini açıklıyor. Bu bölüm ayrıca Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Devleti arasındaki ilişkinin doğasının devletler-arası mi, yoksa devlet-eyalet arası ilişki mi olduğunu belirtiyor. Beşinci bölüm tezin sonuç bölümünü oluşturuyor ve tezde anlatılanların tümünün kısaca bir özertini verip gelecekte Kıbrıs sorununun çözümü için mümküm olabilecek bir kaç çözüm önerilerini veriyor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Turkish State of Northern Cyprus was formed in November 1983, but since its creation Turkey has been the only state that has officially recognised its sovereignty. Turkey and the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) are enjoying closer relations between each other than ever before. The primary aim of this study is to examine the development of the relationship between Turkey and the TRNC in an attempt to discover whether this relationship is of an inter-state or state-province nature. Therefore the diplomatic history of the two entities since the date of recognition of the TRNC by Turkey up to the end of 1991 will be studied and an analysis made of Turkey's Foreign Policy towards Cyprus. This study is divided into five parts. Part I of the study is a brief analysis of the background to the problem of Cyprus since the island became a British Crown Colony in 1925. Part II, pinpoints the independence declaration by the TRNC and discusses the diplomatic history between Turkey and the TRNC from the date of recognition up to the end of 1991 summarising in a chronological order the important landmarks in relations and formal agreements signed. Part III, refers to the dependencies between the two entities. On the basis of the documented history, it shows what dependencies exists between them and finds out to what extent Northern Cyprus depends on the Turkish Republic. Part IV, provides a brief account of the concept of the state, and discusses the relationship between International Law and the TRNC and examines whether the TRNC fulfils the requirements of International Law. The nature of the inter-state or state-province relation between the two entities is also discussed. Part V, concludes by giving a brief overview of what has been discussed and provides suggestions for possible future solutions to the Cyprus dispute.