Türkiye'de bölgesel teşviklerin istihdama etkisi
Employment effect of regioanal incentives in Turkey
- Tez No: 780318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Zenginliğin adil bir şekilde yaratılmasında ve adil olarak dağıtılmasında, istihdam çok önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple, devletlerin öncelikli hedeflerinin başında işsizlikle mücadele politikalarının geliştirilmesi ve tam istihdamın sağlanması yer almaktadır. Küreselleşme olgusuyla birlikte tüm ülkelerin temel problemi haline gelen işsizlik sorunu, bu ülkeleri istihdam yaratma doğrultusunda çözümler ve politikalar geliştirmeye yöneltmiştir. Geliştirilen politika araçlarından biri de özel sektör firmalarına yönelik olarak verilen istihdam teşvikleridir. Birçok ülke teşvik politikalarını istihdamı ve ekonomik büyümeyi artırmak, dışa olan bağımlılığı en az seviyeye indirmek ve bölgelerarası farklılıkları gidermek gibi pek çok nedenle uygulamaktadır. Türkiye'de de bölgesel kalkınmanın sağlanması ve istihdamın artırılması için teşvikler önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada Türkiye'de teşviklerin istihdam üzerindeki etkisinin bölgesel olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda teşvik göstergesi olarak yatırım teşvik belge sayısı ele alınarak Türkiye'de 26 Düzey 2 bölgesinde teşviklerin istihdam üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada dinamik panel veri analiz yöntemlerinden biri olan sistem GMM modeli kullanılmıştır. Çalışma 2006-2019 dönemi yıllık verileri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz sonucunda yatırım teşviklerinin incelenen dönemde istihdama etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Employment has a very important place in the fair creation and fair distribution of wealth. For this reason, the development of policies to combat unemployment and ensuring full employment are at the top of the priority goals of the states. The problem of unemployment, which has become the main problem of all countries with the phenomenon of globalization, has led these countries to develop solutions and policies in line with job creation. One of the policy tools developed is the employment incentives given to private sector companies. Many countries implement incentive policies for many reasons, such as increasing employment and economic growth, minimizing external dependence, and eliminating interregional differences. Incentives have an important place in Turkey for ensuring regional development and increasing employment. In this study, it is aimed to examine the effect of incentives on employment in Turkey on a regional basis. In this context, the number of investment incentive documents was examined as an incentive indicator and the effects of incentives on employment were investigated in 26 Level 2 regions in Turkey. The system GMM model, which is one of the dynamic panel data analysis methods, was used in the study. The study was conducted using annual data for the period 2006-2019. As a result of the analysis, it was observed that investment incentives had no effect on employment in the period under review.