A Research on structural design approaches within the scrope of theory and application
  1. Tez No: 78033
  2. Yazar: KORAY KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZEN EYÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ABSTRACT The integration of creative, imaginative and economically feasible structures into the design process of buildings has always been an essential issue in the history of architecture. The aim of this N study is; to explore the relationship between the design of structural systems and the formation of architectural space, to display the changes in structure/space relationship in respect to scientific progress from the beginning of the age of positivism until today. This study is structured in two parts. At first, a morphological classification is made within a retrospective overview to explore the relationship of structure and space. Secondly, the age of positivism and the effects of positivism on architectural theories are explored to determine the changes in structure/space relationship. Today, the new developments in architectural space concept, such as“dynamic stability”affects the design of structures. Still, it is clear that the structure is an indispensable necessity during the process of shaping the space and architectural end product“building”, whether the space is static or dynamic. m
Özet (Çeviri)
öz Mimarlık tarihi boyunca yaratıcı, iyi planlanmış, ekonomik açıdan makul taşıyıcı sistemlerin yapının tasarımı süreciyle bütünleşmesi her zaman önemli bir sorun olmuştur. Bu tezin amacı; taşıyıcı sistem tasarımı ve mekan organizasyonu arasındaki ilişkiyi incelemek, pozitivist çağdan başlayarak günümüze kadar, bilimsel gelişmelere bağlı olarak taşıyıcı sistemler ve mekan organizasyonu arasındaki ilişkilerin değişimini göstermektir. Bu çalışma iki kısımda kurgulanmıştır. İlk olarak, taşıyıcı sistem ve mekan ilişkisini incelemek için morfolojik bir sınıflama tarihsel süreç içinde yapılmıştır, ikinci olarak, pozitivist çağ ve bu çağın mimarlık teorileri üzerindeki etkileri mekan/taşıyıcı sistem ilişkisindeki değişikliklerin belirlenmesi için incelenmiştir. Günümüzde dinamik denge gibi mimari mekan kavramındaki gelişmeler taşıyıcı sistemlerin tasarımını etkilemektedir. Yinede, mekan statik yada dinamik olsa dahi, taşıyıcı sistemin mimarinin sonuç ürününün“yapı”tasarımı süresince vazgeçilmez bir gereklilik olduğu açıktır. iv