The Revitalization and redevelopment of urban waterfronts
  1. Tez No: 78034
  2. Yazar: GÜLNUR AYDINÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAL SERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
ABSTRACT To clarify the waterfront concept and to give a brief explanation of waterfront, to define the problems in urban waterfront development, to formulate the planning and design criteria for redevelopment process according to its characteristics, to impress the necessity of urban design in waterfront redevelopment projects, to form a general base for how a waterfront development project has to be done are the basis of the study. The aims listed above is achieved by the subject's consideration in two approaches including the theoretical and the pragmatic approaches. The sensitive and an intensive literature survey, including detailed examination of the experiences of the developed countries and the applications in Turkey, is done for the formation of the theoretical base and the pragmatic approach is reflected as in the form of a case study in İzmir. The different approaches to the problems of the waterfronts ant the strategies and policies developed for the revitalization of these areas are determined with a detailed examination of the evolution, characteristics of the waterfronts and the applied projects. The regeneration projects give clues about how a waterfront should be redeveloped. This study proved that the determination of the characteristics of the city, functions and the users, potential and constraints within the project area and an efficient urban design study are the factors required for a successful regeneration of the waterfront areas. Consequently, a comprehensive planning and design approach, provision of public participation in predevelopment stage, good programming, management and efficient implementation decisions will make the abandoned waterfronts liveable, healthy, and enhanced places for the citizens and economically viable for the city itself.
Özet (Çeviri)
öz Bu tezin oluşumu suyun doğal bir kaynak oluşuna, kent ve kentlinin zenginlik kaynağı olması inancıma dayanmaktadır. En çok talep alması nedeniyle hızlı bir yıpranma içinde oluşu, eskime sürecinin önlenmesi, kentsel kıyının tekrar kente kazandırılması çabalarının ve başarılı başarısız projelerin gerçekleştiriliyor olması ve en önemlisi kentlerimizin de yıpranma süreci içine girmiş olmaları, bu çalışmayı daha da ileri götürmemde etken olmuştur. Kentsel kıyılar 2. Dünya Savaşı'ndan sonra gelişmiş ülkelerde teknolojik ve endüstri alanındaki gelişmeler sonucunda yıpranmış, terkedilmiş alanlar olarak ortaya çıkmışlardır. Demiryolları ve karayollarının yapımı ile ulaşılabilirliğin artması kentin ve kıyıların terk edilmesi sürecini başlatmıştır. Otoriteler kentteki ekonomik çöküşü durdurmak amacıyla kıyı alanlarının yeniden canlandırılması kararına vararak, kıyılardaki sorunların çözümüne yönelik olarak strateji ve politikalar geliştirmiş, planlama ve tasarım kriterleri oluşturmuşlardır. Yıpranma sürecine giren bu alanların yeniden kente ve kentliye kazandırılması çabalan başarılı/ başarısız yenileme projelerini doğurmuştur. Dolayısıyla, kıyı kavramına açıklık getirmek, kentsel kıyıların gelişim ve değişim sürecinde etki eden faktörleri ortaya koyarak, oluşan sorunları ve çözüm önerilerini, planlama düzeyinden kentsel tasarım düzeyine kadar üzerinde durulması gerekli politika, strateji ve tasarım kriterlerini belirleyerek, kıyı bölgelerimizin oluşmuş yada oluşacak problemlerine çözüm bulmak ve araştırmayı destekleyici örnek bir çalışma yapmak hedef olarak belirlenmiştir. Bu amaçla, kıyı alanlarının gelişim süreçleri, doğal özellikleri, gelişmiş ülkelerin soruna yaklaşımları, uyguladıkları politika, planlama ve tasarım yöntemleri, kıyı idaresi ve yönetim sistemleri detaylı olarak incelenerek, bu alanlarda gerçekleştirilen projelerin özellikleri ortaya konmuştur. Kentin karakteri, kullanım ve kullanıcıların, alanın potansiyel ve sınırlayıcılarının belirlenmesi, bütüncül bir yaklaşım ile planlama ve tasarım yapılması terkedilmiş kıyı alanlarının kazanılması için gerçekleştirilecek projelerin başarısı için gerekli faktörler olduğunu ortaya koymuştur. Kıyının düzenli ve sağlıklı olarak yapılaşması üzerinde etkisi yoğun olan fakat birçok projede gözardı edilen bu etmenler, kentsel tasarımın detaylı şekilde uygulanmayışının bir boyutu olarak gündeme gelmiştir.Ülkemizde gözardı edilmesine rağmen, kentsel tasarım süreci içerisinde halk katılımının sağlandığı, projenin programının, idaresinin ve tasarımının etkili olarak gerçekleştirildiği uygulamalar, kıyıların kente ve kentliye kazandırılmasını etkin bir şekilde sağlayacaktır. vı