Meme kanseri tanılı hastaların sosyodemografik özelliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of sociodemographic characteristics of patients with breast cancer
  1. Tez No: 780336
  2. Yazar: NİDA SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYYAZ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Meme kanseri, dünya çapında en sık tanı konulan kanserdir ve kadınlarda kansere bağlı ölümlerin en sık nedenidir. Bu çalışmanın amacı meme kanseri tanılı hastaların sosyodemografik özelliklerinin retrospektif olarak incelenmesi ve böylece meme kanseri tanılı olguların risk faktörlerinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı' na bağlı Kemoterapi Ünitesi' ne 2017-2021 yılları arasında başvuran 600 tane meme kanseri tanılı olgu dahil edildi. Olguların sosyodemografik özellikleri retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Hastaların 599' u kadın, 1'i erkek olup hepsi 18 yaş üzerinde idi. Tanı anında ortalama tanı yaşı 49.6 yıl idi. En fazla sayıda hastanın ikamet ettiği üç il sırasıyla Trabzon (%63.2'si), Giresun (%11'i), Rize (%7.8'si) idi. Hastaların %27'sinde anne babada akraba evliliği vardı. Genel populasyona göre meme kanseri tanılı hastalarda anne babada akraba evliliği oranının daha yüksek olduğu tespit edildi. Sonuç: Sonuç olarak çalışmamızda meme kanseri tanılı hastalarda anne babada akraba evliliği oranının normal popülasyona göre daha yüksek olduğu, ikamet edilen kat yüksekliği azaldıkça meme kanseri tanılı hasta sayısının arttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Breast cancer is the most frequently diagnosed cancer worldwide and is the most common cause of cancer-related death in women. The aim of this study is to retrospectively examine the sociodemographic characteristics of patients diagnosed with breast cancer and thus to determine the risk factors of the cases. Materials and Methods: In this study, 600 breast cancer cases who applied to the Chemotherapy Unit of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Medical Oncology Department between 2017-2021 were incleded. Sociodemographic characteristics of the cases were analyzed retrospectively. Findings: 599 of the patients were female, 1 was male and all of them were over the age of 18. The mean age at diagnosis was 49.6 years. The three provinces where the highest number of patients were Trabzon (63.2%), Giresun (11%), Rize (7.8%). In 27% of the patients, the parents had consanguineous marriages. It was determined that the rate of consanguineous marriage in the parents was higher in patients diagnosed with breast cancer compared to the general population. Results: As a result, in our study, it was found that the rate of consanguineous marriage in parents was higher in patients diagnosed with breast cancer than the normal population, and the number of patients diagnosed with breast cancer incerased as the floor height of residence decreased.