Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde CD47 ve CD138'in ayrı ayrı ve birlikte pozitifliğinin invazyon ve evre ile ilişkisi
The relationship of CD47 and CD138 with invasion and stage in NON-small cell lung cancers
- Tez No: 780344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT KAÇAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Patoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Pathology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Akciğer kanseri, dünya genelinde ikinci en sık tanı alan ve en sık mortaliteye yol açan kanserdir. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK), tüm akciğer kanserlerinin %85'ini oluşturmaktadır. CD 47 ve CD 138'in KHDAK'de evre, invazyon, metastaz ve progresyon ile ilişkili olduğu bilinmekte olup ancak CD 47 ve CD 138'in birlikte değerlendirildiği bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda CD 47 ve CD 138'in KHDAK'de evre ve invazyonla ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda hastanemiz onkoloji kliniğinde KHDAK tanılı hastaların var olan patoloji preparatlarının kullanılması ve yeniden immün boyanması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi patoloji bölümünde 2017-2021 yılları arasında incelenen toplam 66 KHDAK vakasının biyopsi piyeslerinden elde edilen lam preparatların hepsi aynı patolog tarafından yeniden incelendi. Her vaka için immünohistokimyasal inceleme için en uygun lam preparatın bloğundan immünohistokimyasal inceleme amaçlı iki kesit alınarak biri CD47 ve diğeri de CD138 ile boyandı. Bulgular: CD47 boyanma durumu ile CD138 boyanma sonuçları arasında ilişki olmadığı görülmektedir (p=0,494). Non-metastatik grup ile metastatik grup arasında CD47 boyanma düzeylerinin anlamlı derecede farklılık gösterdiği görülmektedir (p=0,028). CD138 boyanma düzeyine göre tanı anındaki evre dağılımının istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılık gösterdiği saptanmıştır (p=0,032). Sonuç: Literatürde artmış CD47 ekspresyonu ve CD138 ekspresyon kaybı KHDAK'de ileri evre hastalık, artmış invazyon ve metastaz ile ilişkili olduğu bildirilmiştir. Çalışmamızın bulguları literatürdeki bulguları desteklemektedir. Ayrıca, çalışmamızda KHDAK'de CD47 ve CD138 ilişkisi incelenmiştir. Bildiğimiz kadarıyla çalışmamız, KHDAK'de CD47 ve CD138'in birlikte incelendiği ilk çalışma olup daha büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Lung cancer is the second most commonly diagnosed cancer and the leading cause of mortality worldwide. Non-small cell lung cancer (NSCLC) accounts for 85% of all lung cancers. CD47 and CD138 are known to be associated with stage, invasion, metastasis, and progression in NSCLC, but there is no study evaluating the relationship between CD47 and CD138 concurrently in NSCLC. This study aimed to investigate the relationship between CD47 and CD138 expression and stage and invasion in NSCLC. Methods: The same pathologist re-examined all available pathology slides of 66 NSCLC cases diagnosed at our hospital's oncology clinic between 2017-2021. Two sections were stained for immunohistochemical examination, one for CD47 and the other for CD138, obtained from the block of the most suitable lam section for each case. Results: There was no significant correlation between CD47 staining status and CD138 staining results (p=0.494). Significant differences were observed in CD47 staining levels between the non-metastatic and metastatic groups (p=0.028). The distribution of stages at diagnosis was found to be statistically significantly different according to CD138 staining levels (p=0.032). Conclusion: Increased CD47 expression and loss of CD138 expression have been reported to be associated with advanced-stage disease, increased invasion, and metastasis in NSCLC. Our findings support the existing literature on this subject. Additionally, our study examined the relationship between CD47 and CD138 expression in NSCLC. To the best of our knowledge, our study is the first to investigate the relationship between CD47 and CD138 in NSCLC, and further large-scale studies are needed to investigate more specifically.