Kolorektal kanserlerde CD47 ve CD138'in ayrı ayrı ve birlikte pozitifliğinin invazyon ve evre ile ilişkisi
The relationship of CD47 and CD138 positiveness with invasion and stage in colorectal cancer
  1. Tez No: 780343
  2. Yazar: GAMZEGÜL ONART
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT KAÇAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Patoloji, Oncology, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Daha önce yapılan farklı çalışmalarda CD 47 ve CD 138'in kolorektal tümörlerde invazyon derecesiyle ilişkisi gözlenmiş ancak CD 47 ve CD 138'in birlikte bulunduğu herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Biz bu çalışmada daha önce yapılan araştırmalara ek olarak CD 47 ve CD 138'in birbirlerine olan üstünlüğünü ve birlikte pozitifliğinin kolorektal tümörlerde invazyon derecesi ve evreyle ilişkili olup olmadığını göstermeyi amaçladık. Çalışmada onkoloji kliniğinde kolorektal kanser tanılı hastaların patoloji preparatlarının kullanılması ve yeniden immün boyama yapılması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi patoloji bölümünde 2017-2021 yılları arasında incelenen toplam 91 kolorektal kanser vakasının total kolektomi, subtotal kolektomi ve endoskopik biyopsi piyeslerinden elde edilen lam preparatların hepsi aynı patolog tarafından yeniden incelendi. Her vaka için en uygun lam preparatın bloğundan immunohistokimyasal inceleme amaçlı iki kesit alınarak biri CD47 ve diğeri de CD138 ile boyandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların medyan yaşı 65,6 yıl (minimum: 34 yıl – maksimum: 80 yıl) idi. Cinsiyet dağılımına göre incelendiğinde ise çalışmaya dahil edilen 91 hastanın %34,1' i (n=31) kadın, %65,9' u (n=60) ise erkek idi. CD47 ve CD138'in boyanma düzeyinde cinsiyete göre farklılık gözlenmemiştir. CD47 ve CD138 sonucu pozitif ve negatif olan hasta grupları arasında tanı anındaki evre dağılımının ve invazyon derecesinin farklılık göstermediği belirlenmiştir. Çalışmamızda CD47 ve CD138 boyanma düzeyleri ile kolorektal kanserin evresi arasındaki ilişki incelenmiş ancak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Yine CD47 ve CD138'in boyanma düzeyleri ve tümöral invazyon arasında anlamlı bir bağlantı saptanmamıştır. Non-metastatik ve metastatik hastalar arasındaki CD47 ve CD138 pozitifliği ve boyanma düzeylerini incelediğimizde aralarında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. CD47 ve CD138' in birlikte pozitiflik-negatiflik durumlarıyla tümör invazyonu ve evresi arasındaki ilişkiyi değerlendirdiğimizde de anlamlı bir ilişki saptanmadığı görülmüştür. Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızda, kolorektal kanserli hastaların patoloji spesmenlerinde, birer immünohistokimyasal marker olan CD138 ve CD47 ekspresyon oranlarının, invazyon derecesi ve klinik evre ile arasındaki ilişki araştırılmıştır. Kolorektal kanserlerin tanı ve prognozunu belirlemek için çeşitli belirteçlerle yapılan yoğun çalışmalar vardır. Onkogenler, hücre siklus regülatörleri ve apoptoz ile ilişkili belirteçlerle çalışmalar yapılmıştır. Bunlar arasında CD47 ve CD138'i kolorektal tümörlerde ayrı ayrı değerlendiren çalışmalar da olmuş ancak daha önce birlikte değerlendiren bir çalışma bulunamamıştır. Yaptığımız çalışmada CD138 ekspresyonu ile kolorektal kanser evre ve invazyon derecesi arasındaki ilişki değerlendirildiğinde anlamlı bir sonuç saptanmamıştır. Yine CD47 ekspresyonu ile kolorektal tümörün evre ve invazyon derecesine baktığımızda istatiksel olarak anlamlı bir sonuç elde edilememiştir. CD47 ile CD138'i birlikte değerlendirdiğimizde boyanma düzeyleri ve pozitiflik-negatiflik durumları arasında herhangi bir ilişki gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In previous studies, the association of CD 47 and CD 138 with the degree of invasion in colorectal tumours has been observed, but no study was found in which CD 47 and CD 138 were found together. In this study, we aimed to show the superiority of CD 47 and CD 138 over each other and whether their co-positivity is associated with the degree of invasion and stage in colorectal tumours. In this study, it was planned to use pathology preparations of patients diagnosed with colorectal cancer in the oncology clinic and to perform immunostaining again. Methods: All slide preparations obtained from total colectomy, subtotal colectomy and endoscopic biopsy slides of 91 colorectal cancer cases examined in the pathology department of Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi between 2017 and 2021 were re-examined by the same pathologist. For each case, two sections were taken from the block of the most appropriate slide preparation for immunohistochemical examination, one of which was stained with CD47 and the other with CD138. Results: The median age of the patients included in the study was 65.6 years (minimum: 34 years - maximum: 80 years). When analysed according to gender distribution, 34.1% (n=31) of the 91 patients included in the study were female and 65.9% (n=60) were male. No difference was observed in the staining level of CD47 and CD138 according to gender. The stage distribution and invasion grade at the time of diagnosis did not differ between the patient groups with positive and negative CD47 and CD138 results. In our study, the relationship between CD47 and CD138 staining levels and colorectal cancer stage was analysed but no significant relationship was found. Again, no significant correlation was found between CD47 and CD138 staining levels and tumour invasion. When we analysed CD47 and CD138 positivity and staining levels between non-metastatic and metastatic patients, no significant difference was found between them. When we evaluated the relationship between the positivity-negativity of CD47 and CD138 together and tumour invasion and stage, no significant relationship was found. Conclusion: In our study, we investigated the relationship between the expression rates of CD138 and CD47, which are immunohistochemical markers, with the degree of invasion and clinical stage in pathology specimens of colorectal cancer patients. There are intensive studies with various markers to determine the diagnosis and prognosis of colorectal cancers. Oncogenes, cell cycle regulators and apoptosis-related markers have been studied. Among these, there have been studies evaluating CD47 and CD138 separately in colorectal tumours, but no study evaluating them together has been found before. In our study, no significant result was found when the relationship between CD138 expression and colorectal cancer stage and invasion grade was evaluated. Again, no statistically significant result was obtained when we examined the relationship between CD47 expression and colorectal tumour stage and invasion grade. When we evaluated CD47 and CD138 together, no correlation was observed between staining levels and positivity-negativity status.