Denizcilik sektöründe görev alan kadın personellerin karşılaştığı kariyer engellerinin incelenmesi
Investigation of career barriers faced by female staff in the maritime sector
  1. Tez No: 780351
  2. Yazar: İREM BEBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sanayi devriminden sonra gözlemlenen endüstriyel yaşamla birlikte toplumun yapısında değişimler gözlemlenirken, küresel ve teknik gelişmelerle birlikte tüm sektörlerde iş gücüne olan talepte de yoğun artış gözlemlenmiştir. Bu değişimin çalışma hayatındaki en iyi etkilerinden biri de çalışma hayatında kadın iş gücüne olan ihtiyacın artmasıdır. Kadınların iş gücünde bulunma oranı, erkek iş gücüyle karşılaştırıldığında günümüzde dahi istenen oranda olmasa da son yıllarda geçmiş dönemlere göre oranlarda artış gözlemlenmektedir. Yine de gözlemlenen bu artış, kadın çalışanların bulundukları sektörlerde karşılaşmış oldukları sorunların da aynı oranlarda artmasına ve çeşitlenmesine neden olmaktadır. Bu çalışmada denizcilik sektöründe görev yapan kadın çalışanların karşılaştığı kariyer engellerinin neler olduğu incelenmiştir. Bu amaçla araştırma denizcilik sektörünün birçok alanında görev alan kadın ve erkek personeller üzerinde gerçekleştirilmiştir. Uygulanan ölçekten elde edilen veriler ışığında kadın çalışanların sektör içerisinde karşılaştıkları kariyer engellerinin belirlenebilmesi için analiz yapılarak sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
While changes were observed in the structure of society with the industrial life observed after the industrial revolution, an intense increase was observed in the demand for labor force in all sectors with global and technical developments. One of the best effects of this change in working life is the increase in the need for female workforce in working life. When the rate of women's employment is compared to the male workforce, although it is not at the desired rate even today, an increase has been observed in recent years compared to previous periods. However, this observed increase causes the problems faced by female employees in their sectors to increase and diversify at the same rate. In this study, the career barriers faced by female employees working in the maritime sector were examined. For this purpose, the research was carried out on male and female personnel working in many areas of the maritime sector. In the light of the data obtained from the applied scale, an analysis was made to determine the career barriers faced by female employees in the sector, and the results were tried to be reached.