Kronik spesifik olmayan boyun ağrısında miyofasyal tetik noktaları üzerinde tüm vücut vibrasyon tedavisinin etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of whole body vibration therapy on myofascial trigger points in chronic nonspecific neck pain
  1. Tez No: 780350
  2. Yazar: ESRA BAYOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELNUR NARİN ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma kronik spesifik olmayan boyun ağrısında miyofasyal tetik noktaları üzerinde tüm vücut vibrasyon tedavisinin etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya 18-45 yaş arası kronik nonspesifik boyun ağrısı tanısı alan 34 hasta katıldı. Katılımcılar basit randomizasyon ile iki gruba ayrıldılar (n=17). Katılımcılar haftada iki gün 6 hafta süreyle tedaviye alındılar. İlk gruba tüm vücut vibrasyon tedavisi ile egzersiz protokolü uygulandı. İkinci gruba ise vibrasyon olmadan aynı egzersiz protokolü uygulandı. Katılımcılar tedavi öncesi ve 6 haftalık tedavi sonrası değerlendirmeye alındılar. Katılımcıların demografik bilgileri, dominant ekstremite, semptom süreleri araştırmacı tarafından kaydedildi. Görsel analog skala ile ağrı, algometre ile basınç ağrı eşiği ölçümü, el dinamometresi ile kas kuvveti, gonyometre ile eklem hareket açıklığı, boyun engellilik anketi puanı ile boyun engellilik seviyesi, SF-12 puanı ile sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi ve New York postür analizi ile postür değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effects of whole body vibration therapy on myofascial trigger points in chronic nonspecific neck pain. Thirty-four patients aged 18-45 years diagnosed with chronic nonspecific neck pain participated in the study. Participants were divided into two groups by simple randomization (n=17). Participants were treated twice a week for 6 weeks. An exercise protocol was applied to the first group with whole body vibration therapy. The same exercise protocol was applied to the second group without vibration. Participants were evaluated before and after 6 weeks of treatment. Participants' demographic information, dominant extremity, duration of symptoms were recorded by the researcher. Pain with visual analog scale, pressure pain threshold measurement with algometer, muscle strength with hand dynamometer, joint range of motion with goniometer, neck disability level with neck disability questionnaire score, health-related quality of life with SF-12 score, and posture with New York posture analysis. evaluated. As a result of the study, it was observed that there was a significant increase in all parameters (p0.05) in the whole body vibration therapy group and the routine exercise group. When the results of the two groups were compared, it was seen that there was no significant difference between the groups. This study is unique in that it investigates the use of whole body vibration therapy in chronic neck pain and contributed to the literature in finding that whole body vibration therapy is at least as effective as exercise therapy.