Enerji tüketiminin ekonomik büyüme üzerine etkisi: Türkiye örneği
The effect of energy consumption on economic growth: Exemple Turkey
  1. Tez No: 780355
  2. Yazar: KÜBRA DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN KOÇ YURTKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ülkelerin ekonomik gelişimi ve refah artışında enerji önemli bir role sahiptir. Türkiye de diğer ülkeler gibi ekonomik gelişimini enerjiye yoğun bir şekilde bağlı olarak ilerletmektedir. Ekonomik büyümeyi sağlayan sektörler içerisinde enerji kullanımının, güncel veriler doğrultusuyla Türkiye'nin mevcut konumu belirlenip, geleceğe dair enerji ekonomisi ve politikaların belirlenmesi amaçlanmıştır. Enerji arzı ve talebini karşılama noktasında yetersiz kalma noktasında Türkiye, enerji alanında ithal bağımlılığı fazla olan bir ülkedir. Enerji üretim ve tüketim aşamalarında, ithal enerji bağımlılığının azaltılmasını sağlayıcı stratejiler geliştirilmektedir. Öncelikle Türkiye enerji ihtiyacındaki ulusal yeterliliğini sağlayarak kalkınmayı planlamaktadır. Bu çalışmada enerji tüketimi ve ekonomik büyüme ilişkisinin 1971-2018 dönem aralıkları ele alınarak Türkiye açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, Türkiye'de enerji tüketiminin ekonomik büyüme üzerindeki etkisine dair Johansen Eşbütünleşme Analizi ile Granger Nedensellik Analizi yaklaşımlarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy plays an important role in the economic development and welfare of countries.Like other countries, Turkey is advancing its economic development with an intense dependence on energy.It is aimed to determine the energy use among the sectors that provide economic growth,the current position of Turkey in line with the current data, and to determine the energy economy and to determine the energy economy and to determine the energy economy and policies for the future. In line with the inadequacy in meeting energy supply and demand, Turkey is a country with a high import dependency in the field of energy. In the energy production and consumption phases,strategies are being developed to reduce the dependence on imported energy.First of all, Turkey plans to develop by ensuring its national sufficiency in energy needs. In this study, it is aimed to examine the energy-economic growth relationship in terms of Turkey by considering the 1971-2018 period intervals. Accordingly, the effect of energy consumption on economic growth in Turkey was investigated with the help of Johansen Cointegration Analysis and Granger Causality Analysis assumptions.