Rotenon ile indüklenmiş parkinson hastalığı deney modelinde metilglioksalin hastalığın patogenezine etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 796570
- Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN GÜLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Tip 2 diyabet hastalığının Parkinson hastalığı için bir risk faktörü olduğu ve hiperglisemi ile beraber hastalık sürecinde ortaya çıkan“ileri glikasyon son ürünü”öncüsü metilglioksalin Parkinson Hastalığı patolojisinde rolü olabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızın amacı, güçlü bir protein-glikasyon ajanı olan metilglioksalin Parkinson hastalığı gelişimine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, 2-3 aylık Wistar Albino sıçanlarla 4 deney grubu oluşturuldu: Kontrol (Su+Dimetilsülfoksid (DMSO), n=10), Metilglioksal (Metilglioksal+DMSO, n=10), Rotenon (Su+Rotenon, n=11), Metilglioksal+Rotenon (MGO+Rotenon, n=11). Metilglioksal veya su 55 gün boyunca oral, Rotenon veya rotenonun çözücüsü olan DMSO 40 gün subkutan uygulandı. Motor fonksiyonların değerlendirilmesinde lokomotor aktivite, şaha kalkma, rotarod testleri kullanıldı. Striatum ve substantia nigra bölgelerinde tirozin hidroksilaz immünoreaktivitesi değerlendirildi. Veriler GraphPad Prism v8 programı ile analiz edildi. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05). Substantia Nigra pars kompaktadaki tirozin hidroksilaz pozitif hücre sayıları açısından da gruplar arasında fark bulunmadı (p>0.05). Sonuç: Metilglioksalin rotenon ile nigrostriatal dejenerasyonu tetiklenen sıçanlarda motor bozuklukları şiddetlendirdiği ve dopaminerjik nöronlardaki hasarı arttırdığı bulundu. Bu bulgular metilglioksalin Parkinson hastalığı patolojisini şiddetlendirdiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is thought that type 2 diabetes is a risk factor for Parkinson's disease, and methylglyoxal, the precursor of the“advanced glycation end product”that occurs during the disease process together with hyperglycemia, may have a role in the pathology of Parkinson's disease. The aim of our study is to investigate the effect of methylglyoxal, a powerful protein-glycation agent, on the pathology of Parkinson's disease. Methods: Four experimental groups were formed with 2-3 months old Wistar Albino rats: Control (Water+Dimethylsulfoxide (DMSO), n=10), Methylglyoxal (MGO+DMSO, n=10), Rotenone (Water+Rotenone, n=11), MGO+Rotenone (n=11). Methylglyoxal or water were administered orally for 55 days, Rotenone or DMSO (carrier of rotenone) were administered subcutaneously for 40 days. Locomotor activity, rearing, and rotarod tests were used to evaluate motor functions. Tyrosine hydroxylase immunoreactivity in striatum and substantia nigra pars compacta was evaluated. GraphPad Prism v8 was used in the analysis. Statistical significance level was accepted as p0.05). There was no difference among groups in the number of tyrosine hydroxylase positive cells in substantia nigra pars compacta (p>0.05). Conclusion: Methylglyoxal was found to exacerbate motor dysfunction and increase the damage in dopaminergic neurons when nigrostriatal degeneration was triggered. These findings indicate that methylglyoxal exacerbates the pathology of Parkinson's disease.