Sosyal bilgiler derslerinde yerel tarih konularının kullanımına ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri: Kdz. Ereğli örneği
Teachers and students' point of views on the use of local history at social studies subject: The example of Kdz. Ereğli
  1. Tez No: 780391
  2. Yazar: GÜRDAL ÖZÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİNASİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışması ortaokul sosyal bilgiler derslerinde yer almakta olan yerel tarihe ait konuların öğretmen ve öğrenci açısından neler ifade ettiğini ve bu konu ile ilgili görüşlerini Zonguldak ili Kdz.Ereğli ilçesi kapsamında belirleme amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Nitel araştırma metodolojisine ait desenlerden biri olan durum çalışması deseni kullanılmıştır. Yapılan bu çalışma 2021-2022 eğitim-öğretim yılı içinde Kdz.Ereğli'de bulunan ortaokullarda çalışan öğretmenler ve eğitim alan öğrencilerle yürütülmüştür. Araştırmada gönüllü olarak çalışmaya katılan 20 Sosyal bilgiler dersi öğretmeni ve 100 ortaokul öğrencisi çalışma grubunu oluşturmuştur. Öğretmenler için 12 öğrenciler için ise 8 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Çalışma sonrasında veriler için içerik analizi uygulanmıştır. Temalar oluşturulup tablolarda belirtilmiştir. Sosyal bilgiler öğretmenleri ve ortaokul öğrencilerinin sorulara verdikleri cevaplardan görüşlerini yansıtmak için tabloların alt kısmında doğrudan alıntılara da yer verilmiştir. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin tamamı Kdz.Ereğli yerel tarihi ilişkilendirilebilecek konuların ders kapsamında kullanılabileceğini ifade ederek Ereğli'ye ait yerel tarih konularının öğrencilere aktarılması gerektiğini vurgulamıştır. Öğretmenlerin verdiği cevaplardan yerel tarih konusunda bilgilendirme amaçlı bir hizmet içi eğitim kursuna katılmadıkları belirlenmiştir. Öğretmenler bununla beraber Ereğli tarihinde önemli tarihi kişilikler, önemli olaylar, tarihi yapılar ve devirler hakkında özgün yorumlarda bulunmuşlardır. Öğrenciler ile yapılan görüşmeler sonucunda çalışma grubundaki 100 öğrenciden 78 tanesi Ereğli'nin yerel tarihi ile ilgili bilgileri öğrenmek istediğini belirtmiş, araştırma grubunda yer alan 100 öğrenciden 82 tanesi ise Ereğli'nin yerel tarihini öğrenmelerinin onlara katkı sağlayacağını dile getirmiştir. Ortaokul öğrencileri Ereğli tarihinde önemli tarihi kişilikler, önemli olaylar, tarihi yapılar ve devirler hakkında yorumlarda bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This study was held to determine the point of views of teachers and students on the use of local history topics in Social Studies course within Kdz.Ereğli. In the study that was held using qualitative research methodology, case study design, one of the qualitative research designs, was used. The study was held within students and teachers working in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in Ereğli/Zonguldak in the 2021-2022 academic year. Since the study was based on voluntariness, 20 social studies teachers and 100 students formed a study group. In this study, a semi-structured interview form consisting of 12 questions for teachers and 8 questions for students was used. The obtained data were analyzed by content analysis method. Themes were created and these themes were specified in the tables. Direct quotations were also included at the bottom of the tables to reflect the point of views of teachers and students. As a result of the interviews with the students, 78 of the 100 students in the study group stated that they wanted to learn about the local history of Ereğli and 82 of the 100 students in the study group stated that learning the local history of Ereğli would contribute to them within the scope of the Social Studies course. Students made many comments in the context of personalities, events, historical places and historical time periods that have an important place in the history of Ereğli that they think can be taught to them.