A lifecycle information management solution for built environment facilities
Yapılı çevre tesisleri için bir yaşam döngüsü bilgi yönetimi çözümü
  1. Tez No: 780396
  2. Yazar: MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ROGER FLANAGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Reading
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Yapılı çevre tesisleri için parametrik tasarım araçları, Radyo Frekans Tanımlama (RFID) etiketleri ve mobil bilgisayarları kullanan bir yaşam döngüsü bilgi yönetimi çözümü önerilmiştir. Kullanılan bir tesistei malzeme ve bileşenlerin veri, bilgi ve performans özelliklerinin, Bilgi Teknolojileri (BT) araçları kullanılarak yakalanabileceği ve tasarım ve inşaat ekilperinin üyelerine geri verilebileceği savunulmaktadır. Araştırma tümevarmsal bir yaklaşım izler ve keşif niteliğindedir. Sosyal ve mühendislik araştırma yöntemlerinin bir kombinasyonu kullanılmıştır. Sorunun kapsamını anlamak için literatür taraması ve mülakat, çalıştay ve odak grup çalışmalarını içeren anket teknikleri kullanılmıştır. Teknik bir çözümün araştırılması için literatür taraması, beyin fırtınası oturumları, prototip geliştirme ve demonstrasyon teknikleri kullanılmıştır. Kara kutu teknolojisi, çözümü yönlendirmek ve geliştirmeye yardımcı olmak için bir analoji olarak seçilmiştir. Parametrik tasarım araçları, RFID etiketleri, mobil bilgisayarlar ve ağ teknolojileri çözümün bir parçası olmaya aday olarak belirlenmiştir. Bu teknolojileri kullanarak çözümün uygulanmasına ilişkin konular teknik, insani ve organizasyonel açılardan araştırıldı. Yukarıda belirtilen teknolojileri içeren bir yaşam döngüsü bilgi yönetimi çözümü tasarlandı ve ilgili donanım ve yazılımı birleştiren işlevsel bir prototip aracı geliştirildi. Bilgiye ana katkı, Birleşik Krallık inşaat sektöründe yaşam döngüsü bilgi yönetimi çözümlerinin uygulanması için gerçek bir ihtiyacın ve durumun gösterilmesidir. Araştırma, bir çözüm sunmada küçük bir adım belirlemiştir. Soru çok geniş ve operasyonel bir çözüm sağlamak için herhangi bir tezin kapsamı dışındadır. Ancak bu araştırma, tasarım, üretim ve bakım bilgilerini diğer endüstri sektörlerinden teknolojiyi kullanarak birbirine bağlamanın mümkün olduğunu göstermiştir. Araştırma, insani ve organizasyonel konuların büyük önem taşıdığını tespit etti. Cezbedici olan her zaman bir teknoloji çözümüne odaklanmaktır. Araşırma, teknoloji çözümünün insan ve organizasyonel arayüz sorunları ile dengelenmesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A lifecycle information management solution utilising parametric design tools, Radio Frequency Identification (RFID) tags, and mobile computers was proposed for built environment facilities. It is argued that data, information, and performance characteristics of materials and components in a facility in use can be captured and fed back to members of design and construction teams by employing Information Technology (IT) tools. The research follows an inductive approach, and has an exploratory nature. A combination of social and engineering research methods were utilised. For understanding the scope of the problem, literature review and surveying techniques including interviews, workshops, and focus group studies were used. For investigating a technical solution, literature review, brainstorming sessions, prototype development, and demonstration techniques were used. Black box technology was chosen as an analogy to guide and aid developing the solution. Parametric design tools, RFID tags, mobile computers, and networking technologies were identified as candidates for being parts of the solution. Issues pertaining to the implementation of the solution using these technologies were investigated from technical, human, and organisational perspectives. A lifecycle information management solution incorporating the aforementioned technologies was devised and a functional prototype tool combining relevant hardware and software was developed. The main contribution to knowledge is the demonstration of a real need and case for the application of lifecycle information management solutions in UK construction sector. The research has identified a small step in offering a solution. The question is very wide and beyond the scope of any single thesis to provide an operational solution. However, this research has shown that it is possible to link design, production, and maintenance information by using technology from other industry sectors. The research identified that the human and organisational issues were of paramount importance. The temptation is to focus always on a technology solution. The research has shown that the technology solution must be balanced with the human and organisational interface issues.