Afganistan siyasal sistemi içerisinde yerel yönetimler ve 2000 sonrası yerel yönetim reformları
Local administrations in Afghanistan political system and local administration reforms after 2000
  1. Tez No: 780404
  2. Yazar: BAKTASH OKTAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Afganistan, sahip olduğu jeostratejik ve jeopolitik konumu nedeniyle her zaman büyük güçlerin kontrol etmek istediği bir ülke olmuştur. Çünkü Afganistan'da söz sahibi olan bir devlet, Orta Asya, Orta Doğu ve Güney Asya ülkelerine de çok kolay bir şekilde müdahale etme fırsatına sahip olabilmektedir. Özellikle Afganistan'ın petrol, doğalgaz, altın, bakır madenleri açısından oldukça zengin olması, büyük güçlerin Afganistan üzerinde egemen olmak istemelerinin önemli nedenlerinden biridir. Afganistan coğrafyası sürekli olarak dış güçlerin mücadele alanı olmuştur. 18. Yüzyılda Büyük Britanya ve Rus Çarlığı arasında tampon bölge olan, Soğuk Savaş döneminde ABD ve SSCB'nin mücadele alanı haline gelen bir ülke konumuna gelmiştir. Dış güçlerin müdahalesi neticesinde bir taraftan Afganistan'ın kaynakları yurt dışına çıkarılırken diğer taraftan çalışmamızın konusu olan yerel yönetimlerin gelişmesi de önemli ölçüde olumsuz etkilenmiştir. Bilhassa devam eden iç savaş ülkenin ekonomik, sosyal ve yönetsel anlamda geri kalmasına neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı, Afganistan siyasal sistemi içerisinde yerel yönetimlerin nasıl oluştuğu, yerel yönetimlerin gelişememesinde etkili olan nedenler, yerel yönetimlerin merkezi yönetim karşısındaki konumu ve 2000 sonrası yapılan yerel yönetim reformlarını incelemektir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Afganistan'ın yönetim yapısı ve gelişimi, ikinci bölümde 2000 sonrası yönetimde değişim ve yeniden yapılanma, üçüncü bölümde kavram ve kuramsal çerçevede yerel yönetimler ve Afganistan'ın tarihsel olarak gelişim süreci ve dördüncü bölümde de 2000 sonrası Afganistan'da yerel yönetimlerin işleyiş şekli ve reform süreci incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Afghanistan has always been a country that the great powers wanted to control due to its geostrategic and geopolitical position. Because a state that has a say in Afghanistan can have the opportunity to intervene in Central Asian, Middle East and South Asian countries very easily. The fact that Afghanistan is very rich in oil, natural gas, gold and copper mines is one of the important reasons why the great powers want to dominate Afghanistan. The geography of Afghanistan has always been the field of struggle of foreign powers. In the 18th century, it became a buffer zone between Great Britain and the Russian, and during the Cold War it became a battleground between USA and the USSR. As a result of the intervention of foreign powers, on the one hand, Afghanistan's resources were taken abroad, on the other hand, the development of local governments, which is the subject of our study, was also significantly affected. In particular, the ongoing civil war has caused the country to fall behind economically, socially and administratively. The aim of this study is to examine how local governments are formed in the Afghan political system, the reasons that are effective in the development of local governments, the position of local governments against the central government and the local government reforms made after 2000. The study consists of four parts. In the first part, Afghanistan's administrative structure and development, in the second part, the change and restructuring in the administration after 2000, in the third part, local governments in the conceptual and theoretical framework and the historical development process of Afghanistan, and in the fourth part, the functioning of local governments in Afghanistan after 2000 and in the fourth part. reform process is examined.