Regional powers and regional security: The cases of Turkey and India in a comparative perspective
Bölgesel güçler ve bölgesel güvenlik: Karşılaştırmalı bir perspektifle Türkiye ve Hindistan vakası
  1. Tez No: 780412
  2. Yazar: BENAZİR BANU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN HALİS ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bir ülkenin dış politikası, ülkeye ikili ve çok taraflı ilişkileri geliştirmesi, barış ve refahı artırması için rehberlik etmesi açısından son derece önemlidir. Dış politikanın boyutları ve dış politika konusundaki yaklaşımlar her zaman mevcut bölgesel ve küresel düzeni dikkate almalıdır çünkü dünyadaki olaylar ve zorluklar mevcut dünya düzeninde hızla değişmekte ve büyümektedir.“Bölgesel Güçler ve Bölgesel Güvenlik: Karşılaştırmalı Bir Perspektifte Türkiye ve Hindistan Vakası”başlıklı bu tezde, güç kavramı ve türleri (sert güç, yumuşak güç ve akıllı güç), yumuşak dengeleme ve bölgesel güç kavramlarının altı çizilmekte bölgesel güç ve bölgesel güç kavramı üzerinden, iki önemli bölgesel güç olan Türkiye (Ortadoğu bölgesinde) ve Hindistan (Güney Asya Bölgesinde) karşılaştırmalı analiz edilmektedir. Bu tez, örnek ülkeleri ele alırken araştırma için 2002-2022 dönemiyle sınırlı tutulmuştur. Bu araştırmada, çağdaş küresel düzende bir ülkenin dış politika hedefine uygun olanın- yumuşak güç mü, sert güç mü yoksa akıllı güç mü olduğu konusunda önemli bir soruya cevap aranmıştır. Bu soruyu cevaplarken yumuşak güç kavramı eleştirel bir şekilde analiz edilmiştir ve bu araştırmada yumuşak güç kavramı yeniden tanımlanmaya çalışılmıştır. Çok sayıda çevresel ve insan kaynaklı zorluklarla birbirine bağlı olan çağdaş dünya düzeninde, hiçbir ülke dış politikasını tek başına sert güç referanslarına dayandıramaz. Bu nedenle bu araştırmanın ana argümanlarından biri, çağdaş dünyada ulusların dış politikasının sert güç ve yumuşak güç unsurlarının bir kombinasyonuna dayanması gerektiğidir. Bu çalışma aynı zamanda, dengeli bir dış politikanın, dış politika hedeflerinde sert ve yumuşak güç yönleri arasında bir denge kurmaya çalışan ve güvenlik ve ekonomik zorlukların üstesinden gelmek için gerektiğinde ayarlamalar ve değişiklikler yapmaya hazır olan bir dış politika olması gerektiğini savunmaktadır. Bu çalışma ayrıca, bölgesel güvenlik sorunlarının komşu bir ülkenin ulusal güvenliği, ekonomik gelişimi ve genel bölgesel bağları için nasıl bir tehdit oluşturabileceği sorusunu da ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The foreign policy of a nation is of utmost importance as it guides a country to promote bilateral and multi-lateral relations and enhance peace and prosperity. Foreign policy aspects and approaches always need to be relevant to the current regional and global order because the world events and challenges are changing and growing at a fast pace in the present world order. This thesis titled ''Regional Powers and Regional Security: The Cases of Turkey and India in a Comparative Perspective'', the subject highlights on the concept of power and its types (hard power, soft power and smart power), soft balancing and analyses the concept of regional power and its relevance in the contemporary world order. Making these concepts as a base of this thesis, Turkey (in the Middle Eastern region) and India (in the South Asian Region) as two significant regional powers are taken up as cases for this research and are studied in a comparatively. This thesis has chosen 2002 to 2022 period as a timeframe for the research. An answer to a significant question has been dealt with in this research, as to what is appropriate for a country's foreign policy goal, is it soft power, hard power or smart power aspect in the contemporary global order? While answering this question the concept of soft power has been critically analysed and this research tries to redefine soft power. The contemporary world order which is interdependent and interconnected with numerous environmental and man-made challenges, no country in the current global scenario can just base its foreign policy single-handedly on hard power credentials. For instance wars or conflicts or environmental disasters in one part of the world directly or indirectly effect the rest in many ways, therefore one of the main argument of this research is foreign policy of nations in the contemporary world is basically a combination of hard power and soft power credentials. This study also argues that a balanced foreign policy is the one which tries to strike a balance between hard and soft power aspects in their foreign policy goals and are prompt to make adjustments and changes as and when required in order to overcome security and economic challenges. This study also deals with the question as to how regional security challenges can pose a threat to a neighbouring country's national security, economic development and overall regional ties.