Selçuklu Emiri Şemseddin Altun-aba ve vakıf eserleri
Seljukid Statesman Şemseddin Altun-aba and his foundations
  1. Tez No: 780414
  2. Yazar: FAİK SERDAR ALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Anadolu topraklarının Malazgirt savaşı ile birlikte Türklere yurt olarak açılmasından kısa bir süre sonra Oğuzların Kınık boyuna mensup, Selçuklu soyundan gelen Kutalmış oğulları bu coğrafyada Türkiye Selçuklu Devletini kurmuştur. Kısa bir zaman içerisinde gerçekleşen fetihler ile topraklar genişlemiş, sınırlar çoğalmış, birçok farklı din, dil ve millete mensup tebaa sayısı artmış, bu gelişmelere paralel olarak da devlet bünyesi içerisindeki teşkilatlanma hızlanmıştır. Özellikle halkın ihtiyaçlarının karşılanması, ticaretin geliştirilmesi, ülke güvenliğinin sağlanması ve İslamlaşma faaliyetleri için büyük bir imar politikası başlamıştır. İhtiyaçların karşılanması için inşa edilen medrese, kervansaray, köprü, darüşşifa, han, hamam, imarethane, camii gibi büyük ölçekli yapıların maliyetleri yüksek olmasından dolayı bunları ancak sultan, hanım sultanlar ve büyük devlet adamları yaptırabilmişlerdir. Bu çalışmada Türkiye Selçuklu Devleti bünyesinde ki gulam teşkilatı içerisinden yetiştirilen en önemli devlet adamlarından biri olan Şemseddin Altun-aba'nın hayatı ile yaptırmış olduğu medrese ve kervansarayına tahsis etmiş olduğu vakıf ve vakfiyesi, ana kaynaklar ve belgeler eşliğinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Oguz's Kınk clan, the sons of Kutalmış, descendants of Seljuks, founded the Seljuk State of Turkey in this geography, shortly after the opening of Anatolian lands as a dormitory for Turks with the battle of Malazgirt. Together with the conquests that took place in a short period of time, the lands expanded, borders multiplied, the number of people belonging to many different religions, languages and nationals increased, as parallel with these developments, the organization within the state has been rapidly increased. In particular, a major zoning policy has started to meet the needs of the people, to improve trade ensure the security of the country and Islamization activities. Built to meet the needs, madrasah, caravanserai, bridge, darüşşifa, han, hamam, imarethane, since large-scale buildings such as mosques have high costs, by only sultans, lady sultans and great statesmen were made to do them. In thıs study, one of the most ımportant statesmans to trained by the gulam organization within the Seljuk State of Turkey who Şemseddin Altun-aba with his life and the foundation allocated to the madrasah and caravanserai built by his, will be examined with the main sources and documents.