Instagram kullanım motivasyonları ile narsisizm, yalnızlık, öz saygı ve yaşam doyumu arasındaki ilişki
The relationship between Instagram usage motivations and narcissism, loneliness, self-esteem and life satisfaction
  1. Tez No: 780416
  2. Yazar: HALİL TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE EVRİM GÜLSÜNLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Türkiye'deki bireysel Instagram kullanıcılarının Instagram kullanım motivasyonları ile narsisizm, yalnızlık, öz saygı ve yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelendiği çalışmada; Türkiye'nin yedi farklı coğrafi bölgesinde yaşayan toplam 1584 bireysel Instagram kullanıcısına yüz yüze anket tekniği ile ulaşılmış, uygulama kapsamında belirlenen araştırma hipotezleri sınanmış ve yapılan analiz neticesinde elde edilen veriler doğrultusunda araştırmanın bulguları ortaya konulmuştur. Analiz neticesinde elde edilen veriler doğrultusunda, Türkiye'deki bireysel Instagram kullanıcılarının Instagram kullanım motivasyonları ile narsisizm, yalnızlık, öz saygı ve yaşam doyumu düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki ve etkileşim ağı olduğu, Instagram kullanım motivasyonlarının Türkiye'deki bireysel Instagram kullanıcılarının narsisizm, öz saygı ve yaşam doyumu düzeylerini arttıran, yalnızlık düzeylerini ise etkilemeyen bir değişken olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study examining the relationship between Instagram usage motivations and narcissism, loneliness, self-esteem and life satisfaction of individual Instagram users in Turkey; A total of 1584 individual Instagram users living in seven different geographical regions of Turkey were reached by face-to-face survey technique, the research hypotheses determined within the scope of the application were tested, and the findings of the research were revealed in line with the data obtained as a result of the analysis. In line with the data obtained as a result of the analysis, there is a significant relationship and interaction network between the Instagram usage motivations of individual Instagram users in Turkey and their levels of narcissism, loneliness, self-esteem and life satisfaction & it has been found that individual Instagram users' Instagram usage motivations is a variable that increases narcissism, self-esteem, life satisfaction levels and does not affect loneliness levels in Turkey.