2000 sonrası Türk sineması'nda taşrada aile: Atalay Taşdiken sineması üzerine bir inceleme
Family in rural in Turkish cinema post 2000: On cinema of Atalay Tasdiken an examination
  1. Tez No: 531694
  2. Yazar: MEHMET ALİ SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERMİN ORTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Tarihsel süreçteki gelişmelerle birlikte değişen toplum, sinema filmlerine de bu haliyle yansımıştır. Toplumun en temel birimi olan aile kurumu ise, toplumsal gelişmelerden etkilenerek köklü değişimler göstermiştir. Türkiye'de de, sanayileşme ve kentleşme süreçlerine bağlı olarak, aile, birçok konuda sosyal, kültürel değişimlere uğramıştır. Özellikle sosyal denetim ve dayanışma yönünden güçlü olan taşra ailesindeki değişimler oldukça köklü bir biçimde gerçekleşmiştir. Bu çalışmada, 2000 sonrası Türk Sineması'nın bağımsız kanadında üretilen filmlerde, taşradaki ailenin nasıl yansıtıldığı sorusundan hareketle, örneklem olarak belirlenen Atalay Taşdiken filmlerinde, taşra ailesinin nasıl konumlandırıldığı ve önceki dönemlerde üretilen filmlerle bu anlamda arasında ne gibi farklılıklar olduğu saptanmaya çalışılmıştır. İçerik analizi ve derinlemesine görüşme yöntemi benimsenerek analiz edilen Atalay Taşdiken filmlerinde, 2000 öncesinde üretilen filmlerde kutsallık vurgusu yapılan taşra ailesinin çözülüş sürecinde ele alındığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Herewith the society, which changes through some developments in the historical process, has been reflected in the motion pictures in this way. Family, a basic element of thesociety, is an institution that has shown changes through social developments. InTurkey, family has undergone sociocultural changes in many ways depending on industrialization and urbanization. Especially, there are quiet radical changes in the rural families, which are strong in social control and solidarity. In this study, with reference to the question regarding how the rural families are portrayed in the independent wing of the post-2000 Turkish cinema, by Atalay Taşdiken's films taken as samples, it is aimed to identify the portrayal of the rural families and what kind of differences there are from the films produced in the previous eras, in this sense. Through adopting the content analysis method and in-depth interview, it is revealed that the sacredness is emphasised during the dissolution of rural family in Atalay Taşdiken's films in contrast to the films produced before 2000.