Bölgesel güvenlik kompleksi kapsamında Doğu Akdeniz'de enerji güvenliği
Energy security in the Eastern Mediterranean within the scope of regional security complex
- Tez No: 780428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEM OĞULTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Doğu Akdeniz coğrafyası binlerce yıldır jeopolitik ve jeostratejik konumu ile birçok medeniyetin beşiği olmuştur. Tarihsel süreçte bu coğrafyadaki ülkeler arasında var olan kökleşmiş sorunlara enerji paylaşımı ve hak mücadelesi eklenerek yeni siyasi ve askeri çatışmaları doğurmuştur. Bu çalışmada oluşan rekabet alanının bölge ülkeleri arasındaki ilişkilerine ve bölgesel güvenliğe etkilerine odaklanılacaktır. Bölge ülkelerinin enerji profillerini inceleyen çalışma, bölgedeki hidrokarbon keşifleri, bu keşiflerle değişen ve gelişen devletlerarası ilişkiler, enerji siyasetinin güvenlik olgusuna etkileri ve küresel güçlerin de bölgeye olan yaklaşımlarını inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean geography has been the cradle of many civilizations for thousands of years with its geopolitical and geostrategic location. In the historical process, energy sharing and the struggle for rights have been added to the deep-rooted problems existing among the countries in this geography, resulting in new political and military conflicts. This study will focus on the relations between the countries of the region and the effects of the area of competition on regional security. The study, which examines the energy profiles of the countries in the region, will examine the hydrocarbon discoveries in the region, the changing and developing interstate relations with these discoveries, the effects of energy politics on the security phenomenon and the approaches of global powers to the region.