Bölgesel güvenlik kompleksi teorisi açısından Doğu Akdeniz bölgesinin incelenmesi
An analysis of the Eastern Mediterranean region in terms of the regional security complex theory
- Tez No: 999989
- Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
Özet
Geçmişte bölgede yaşanan her tür mücadeleden kaynaklı olarak çoğu kez uluslararası gelişmelerin yönünü belirlemede rüzgârgülü görevi yapan Doğu Akdeniz coğrafyası, günümüz bölgesel ve küresel güçlerinin mücadelesi kapsamında büyük bir karmaşa içerisinde tarihi görevini sürdürmektedir. Bölgedeki mevcut karmaşıklık bütününü,“Bölgesel Güvenlik Kompleksi Teorisi açısından Doğu Akdeniz'in güvenlik sorunları ve bu sorunların birbirleri ile ilişkilerinin özellikleri nelerdir?”sorusuna kabul edilebilir bir yanıt bulabilmek, çalışmanın çıkış noktası olmuştur. Sorunun yanıtlanması kapsamında, Kopenhag Okulu'nun bir ürünü olan“Bölgesel Güvenlik Kompleksi Teorisi”, farklı uluslararası ilişkiler teorilerini bünyesinde barındırıyor olmasından, güvenlik algılamalarına geniş bir perspektiften ve bölgesel seviyeden bakmasından ötürü tercih edilmiştir. Çalışmada genel olarak, hali hazırda teoride ayrı bir bölgesel yapı formunda yer almayan bölgeye ilişkin; yerel, bölgesel ve küresel seviyelerde analizler yapılarak elde edilen bulgular“Bölgesel Güvenlik Kompleksi olma kriterleri”çerçevesinin içine yerleştirilmiş ve bu şekilde“Doğu Akdeniz bölgesi Bölgesel Güvenlik Kompleksi olarak değerlendirildiğinde daha iyi açıklanabilir.”argümanı kanıtlanmaya çalışılmıştır. Sonuçta,“Doğu Akdeniz Bölgesel Güvenlik Kompleksi”üzerinden bölgedeki güvenlik sorunlarının daha iyi açıklanabileceği ve aynı zamanda değişime açık kapı bırakan teoriye katkıda bulunulabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Due to the various struggles that have taken place in the region in the past, the Eastern Mediterranean, which has often acted as a weathervane in determining the direction of international developments, continues to fulfill its historical role amid great turmoil within the struggle of contemporary regional and global powers. The starting point of the thesis has been to find an acceptable answer to the question:“What are the security issues of the Eastern Mediterranean from the perspective of the Regional Security Complex Theory, and what are the characteristics of the relationships between these issues?”within the overall complexity of the region. In addressing the question, the“Regional Security Complex Theory,”a product of the Copenhagen School, has been chosen due to its incorporation of various international relations theories, its broad perspective on security perceptions, and its regional-level approach. In the article, analyses at local, regional, and global levels have been conducted regarding the region, which is not currently classified as a distinct regional structure within the theory. The findings obtained from these analyses have been placed within the framework of the“criteria for being a Regional Security Complex.”In this way, the argument that“the Eastern Mediterranean region can be better explained when considered as a Regional Security Complex”has been attempted to be proven. As a result, it has been foreseen that the security issues in the region can be better explained through the“Eastern Mediterranean Regional Security Complex”and that a contribution can be made to the theory by leaving room for change.