Morphological processing of verbal inflection: Evidence from L2 Russian
Eylemlerdeki çekim eklerinin biçimbilimsel olarak işlemlenmesi: İkinci dil Rusça konuşucularının durumu
  1. Tez No: 780438
  2. Yazar: EKATERINA CHEVALKOVA
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SERKAN UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu ruhdilbilimsel çalışmanın amacı gerçek ve yapay eylemlerin çekimini inceleyen bir yazılı sözcük üretme testini birinci dil ve ikinci dil Rusça konuşucularına uygulayarak çok ekli sözcüklerin konuşucuların zihinlerinde nasıl depolandığını ve işlemlendiğini araştırıp alanyazınına katkıda bulunmaktır. Bu çalışmanın diğer amacı ise ikinci dil Rusça konuşucularının çekim eklerini genelleme örüntülerinin birinci dil Rusça konuşucularına göre farklı olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda 42 birinci dil ve 42 ileri seviyede ikinci dil Rusça konuşucusuna yazılı bir sözcük üretme testi çevrimiçi olarak uygulanmıştır ve bu yöntem Rusça çalışmalarda ilk defa bu çalışmada uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları ikinci dil Rusça konuşucularının hem gerçek hem de yapay eylemlerdeki çekim eklerini birinci dil Rusça konuşucularından farklı bir şekilde işlemlediklerini göstermektedir. İkinci dil Rusça konuşucularını eylemlerin kullanım sıklığı ve türleri birinci dil Rusça konuşucularına göre daha fazla etkilemektedir, bu da iki konuşucu grubunun Rusçayı farklı şekillerde öğrenmesi ve bu öğrenme sürecindeki açık ile örtük bilginin sıklığı ile ilişkilendirilmektedir. Çalışmanın sonuçları ayrıca gerçek eylemlerin işlemlenmesinde biçimbilimsel kuralları, yapay eylemlerin işlemlenmesinde ise ihtimalleri ve biçimbilimsel ipuçlarını bilmenin önemini ortaya çıkarmıştır. Bu sonuçların ışığında ikinci dil Rusça konuşucularının Kurallar ve İhtimaller Modeli'nin savunduğu ikili mekanizma modelini biçimbilimsel işlemlemede kullandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present psycholinguistic research aims at contributing to the debate on mechanisms underlying mental representation and processing of morphologically complex words by studying processing of verbal inflection in L2 and L1 Russian speakers through the implementation of a written elicited-production experiment that tests the conjugation of real and nonce verbs. The research focus is also on examining whether L2 Russian speakers differ from L1 Russian speakers in their morphological generalization mechanisms. For this purpose, a written elicited-production experiment with 42 L1 and 42 L2 advanced speakers of Russian was implemented remotely in online mode, the first production experiment of this kind for Russian. The results revealed that L2 Russian speakers processed verbal inflections differently from L1 Russian speakers both in real and nonce verbs. L2 Russian speakers were affected by the frequency and verb class manipulations more than L1 Russian speakers which denoted the differences in language learning backgrounds, notably in implicit and explicit input frequencies. The results also demonstrated the effect of morphological rules on the processing of real verbs and the impact of the knowledge of probabilities and morphological cues on the processing of nonce verbs. These results thus suggested that the hybrid mechanisms of morphological processing posited by the Rules and Possibilities Model were employed by L2 Russian speakers.