Effect of growth and medium of growth on resilience to global financial crisis
Büyüme ve büyüme stratejisinin krize karşı dayanıklılığa etkisi
  1. Tez No: 780453
  2. Yazar: EMRE BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BAŞAK TANYERİ GÜNSÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez, yatırımcıların küresel krizdeki önemli olaylara ve büyük bankaların büyüme stratejilerine verdiği tepkiyi incelemektedir. İlk kısım, krizin eşik altı konut kredisi aşamasına odaklanmaktadır. Bu kısım, Lehman Brothers bankasının iflasına kadar olan firma bazlı olaylara yatırımcıların anlamı tepkiler verip vermediğini analiz etmektedir. Olay çalışması metodolojisi uygulanarak büyük bankaların olağan dışı getirileri hesaplanmıştır. Bulgular yatırımcıların verdiği tepkilerin anlamlı olduğunu ve kriz yaklaştıkça tepkilerin anlamlılığının arttığını göstermektedir. Bu bölümün sonuçları Lehman Brothers bankasının iflasının krizin sebebi değil sonucu olduğunu göstermektedir. İkinci kısımda, yatırımcıların büyük bankaların büyüme stratejilerine krizde verdiği tepkiyi araştırmaktadır. Bu kısımda önce birleşme ve organik büyüme bileşenlerinden oluşan büyüme endeksi oluşturulmakta ve sonra krizdeki piyasa bazlı olaylar tespit edilmektedir. Olay çalışması metodolojisiyle örneklemdeki büyük bankaların olağan dışı getirileri hesaplanmaktadır. Yatırımcıların krizdeki olaylara verdiği tepkilerin yatay kesit farklılığı analiz edilmektedir. Sonuçlar, yatırımcıların büyük bankaların büyüme stratejilerine gösterdiği tepkinin Lehman Brothers iflasından önce anlamlı olmadığını fakat iflastan sonra anlamlı olduğunu göstermektedir. Üçüncü kısımda, Avrupa piyasasındaki yatırımcıların Lehman Brothers iflasından önceki firma bazlı olaylara verdiği tepki analiz edilmektedir. 16 Avrupa ülkesinde 54 büyük bankanın olağan dışı getirileri olay çalışması metodolojisiyle hesaplanmıştır. Bulgular, Lehman Brothers iflası yaklaştıkça yatırımcıların tepki anlamlılığının arttığını göstermektedir. Buna göre, bu kısım Lehman Brothers bankasının iflasının krizde önemli bir dönüm noktası olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation comprises three chapters about investor reactions to significant events and the growth strategy of large banks in the global financial crisis. The first chapter focuses on the subprime mortgage phase of the crisis. We examine whether investors significantly reacted to events until Lehman Brothers' collapse. We use the event study methodology to calculate abnormal returns of large banks in the sample. We find that investors reacted significantly to the events. As the crisis approaches, investors' reaction becomes more significant. Results suggest that Lehman Brothers' collapse is not a cause but a result of the crisis. The second chapter investigates the effect of the growth strategy of large banks on investor reactions to significant events during the global financial crisis. We construct a growth index decomposing into the merger index and organic growth index. Using the event study methodology, we find abnormal returns of the large sample banks. Applying cross-sectional event-specific and pooled OLS regressions, we analyze cross-sectional variations of investor reactions to significant events. Results indicate that investors significantly reacted to the growth strategy of large banks after the Lehman Brothers' collapse but not before. The third chapter examines investor reactions in Europe to major events until the Lehman Brothers' collapse. We calculate the abnormal returns of fifty-four banks across sixteen countries in Europe with the event study methodology. Our findings show that investors react significantly to the events as the Lehman Brothers' failure comes closer. Hence the Lehman Brothers' bankruptcy is a major turning point during the crisis.