The effect of COVID-19 pandemic on digitalization of SMEs in Iran
KOVİD-19 pandemisi esnasında KOBİ'lerin dijitalleşmesine etki eden faktörler, İran ülkesi örneği
  1. Tez No: 896544
  2. Yazar: HADİ AMİRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve Yenilikçilik (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Girişimcilik ve Yenilik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, KOVİD-19 pandemisinin İran'daki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'ler) dijitalleşme çabalarına etkisini araştırarak dijital dönüşümün hızlanmasını, karşılaşılan zorlukları ve bu süreçte hükümet desteğinin rolünü kapsamlı bir şekilde anlamayı amaçlamaktadır. Dijitalleşme, iş operasyonlarına dijital teknolojilerin entegrasyonu yoluyla verimlilik ve üretkenliği artırma süreci olarak tanımlanır ve pandemi, bu sürecin küresel olarak ivme kazanmasına neden olmuştur. Birçok ekonomide kritik öneme sahip olan KOBİ'ler, sınırlı kaynaklar nedeniyle bu geçişte önemli engellerle karşılaşmıştır. Bu çalışmanın amaçları arasında pandemi öncesi dijital kullanımın değerlendirilmesi, pandeminin neden olduğu değişikliklerin incelenmesi, dijital dönüşüm girişimlerinin analiz edilmesi, hükümet desteğinin değerlendirilmesi, faydalar ve zorlukların incelenmesi, gelecekteki dijital eğilimlerin öngörülmesi ve paydaşlar için öneriler sunulması yer almaktadır. Tanımlayıcı bir araştırma yaklaşımı benimsenmiş olup, 400 KOBİ'ye dağıtılan yapılandırılmış bir anket ve literatür incelemeleri, sektör raporları ve hükümet yayınlarından elde edilen ikincil veriler kullanılmıştır. Bulgular, pandemi sonrasında dijital teknoloji kullanımında önemli bir artış olduğunu göstermekte, e-ticaret platformları, sanal iş birliği araçları, dijital pazarlama ve bulut depolama alanlarında kayda değer bir benimseme oranı ortaya koymaktadır. Ayrıca, dijital harcamalarda %54'lük bir artış gözlemlenmiş olup, bu durum dijital çözümlere stratejik bir kayma olduğunu yansıtmaktadır. Bölgesel analizler, Tahran'ın %75'lik en yüksek dijital benimseme oranına sahip olduğunu, bunu %60 ile İsfahan ve %52 ile Meşhed'in takip ettiğini ortaya koymaktadır. Yüksek dijital benimseme oranına sahip KOBİ'ler daha iyi gelir artışı bildirmiş olup, dijital dönüşümün iş dayanıklılığı ve başarısı için önemini vurgulamaktadır. KOBİ'lerin %55'i hükümet girişimlerini yararlı bulmuş olsa da, iyileştirme için hala alan bulunmaktadır. Bu tez, dijital benimsemenin kesintiye uğratan olaylar sırasında iş sürekliliği ve büyümesini sağlama konusundaki kritik rolünü vurgulamakta ve farklı bölgelerde dijital altyapı ve becerileri geliştirmek için sürekli destek ve özelleştirilmiş stratejilere duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the impact of the COVID-19 pandemic on the digitization efforts of small and medium-sized enterprises (SMEs) in Iran, aiming to comprehensively understand the acceleration of digital transformation, the challenges encountered, and the role of government support in this process. Digitalization, the integration of digital technologies into business operations to enhance productivity and efficiency, has gained global momentum, with the pandemic acting as a catalyst. SMEs, crucial to many economies, faced significant hurdles in this transition due to limited resources. This study's objectives include assessing pre-pandemic digital utilization, evaluating pandemic-induced changes, analyzing digital transformation initiatives, assessing government support, examining benefits and challenges, predicting future digital trends, and providing recommendations for stakeholders. A descriptive research approach was employed, involving a structured questionnaire distributed to 400 SMEs across Iran, complemented by secondary data from literature reviews, industry reports, and government publications. Findings indicate a substantial increase in digital technology adoption post-pandemic, with significant adoption rates of e-commerce platforms, virtual collaboration tools, digital marketing, and cloud storage. Additionally, average digital spending surged by 54%, reflecting a strategic shift towards digital solutions. Regional analysis revealed Tehran's highest digital adoption rate at 75%, followed by Isfahan at 60% and Mashhad at 52%. SMEs with higher digital adoption reported better revenue growth, emphasizing the importance of digital transformation for business resilience and success. Government initiatives were perceived as helpful by 55% of SMEs, though there is room for improvement. This dissertation underscores the critical role of digital adoption in ensuring business continuity and growth during disruptive events and highlights the need for continuous support and tailored strategies to enhance digital infrastructure and skills across different regions.