Siber saldırılar ve uluslararası güvenlik
Cyber attacks and international security
- Tez No: 780454
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR AKYEŞİLMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bilgi iletişim teknolojilerinde son yirmi yılda hızlı bir gelişim yaşanmıştır. Bu gelişim, özellikle küreselleşmeyi etkileyen temel faktörlerdendir. Bireyler ve devletler bilgi iletişim teknolojisinden azami ölçüde faydalanmaya başlamışlardır. Ancak bu teknolojilerinin altyapısı olan siber uzayda, önemli tehdit ve risklerde bulunmaktadır. Bu tehditler, özellikle devletler açısından öncelikli sorunlardandır. Ayrıca devletlerin siber uzayda güç elde etme mücadeleleri, siber savaş olgusunu doğurmuştur. Siber tehditler ve siber savaş, uluslararası ilişkiler üzerinde önemli etkiler bırakmaktadır. Bu etkiler devletlerarasındaki ilişkilerin şekillenmesine yol açmaktadır. Neorealist Teori çerçevesinde siber tehditler, devletlerin önemli bir güvenlik sorunu olarak görülmektedir. Siber uzayda güç ve hâkimiyet elde etme, gelişmiş devletlerin temel önceliklerinden birisi olmuştur. Siber uzayda, devlet dışı aktörlerin varlığı da önemli bir faktördür. Özellikle siber terörizm, siber suçlar ve hackerlar bu aktörlerdendir. Siber tehditlerle mücadele, gerek devletlerin gerekse uluslararası kuruluşların öncelikli konu başlıkları arasında yer almaktadır. Bu nedenle devletler ve uluslararası kuruluşlar, siber güvenlik stratejileri oluşturmaktadırlar. Bu stratejilere bağlı olarak, kurumsal ve yasal altyapılar inşa etmektedirler. Siber tehditlerin asimetrik boyutu, devletleri ve uluslararası ilişkileri etkileyen ve şekillendiren önemli bir risk faktörüdür.
Özet (Çeviri)
In the last twenty years in information communication technologies, rapid development has been experienced. This development is a fundamental factor affecting globalization in particular. Individuals and governments have begun to take full advantage of information communication technology. However, cyber space, which is the infrastructure of these technologies, presents significant threats and risks in space. These threats are especially a priority problem for the states. In addition, the struggles of the states to obtain power in cyber space have produced a cyber warfare. Cyber threats and cyber warfare have significant effects on international relations. These effects lead to the formation of relations between states. In the framework of neorealist theory, cyber threats seem to be an important security issue for states. Achieving power and dominance in cyberspace is one of the basic priorities of developed states. The presence of non-state actors in cyberspace is also an important factor. These actors are especially cyber terrorism, cybercrime and hackers. The fight against cyber threats is among the priority topics of international organizations. For this reason, governments and international organizations formulate cyber security strategies. Depending on these strategies, they are building institutional and legal infrastructures. The asymmetric dimension of cyber threats is an important risk factor affecting and shaping states and international relations.