Limited şirketlerde ek ödeme ve yan edim yükümlülüğü
Obligation of supplementary payment and additional fulfilment in limited companies
- Tez No: 780461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Sınırlı sorumluluk ilkesi uyarınca limited şirketlerde ortaklar, sadece taahhüt ettikleri sermaye ile ve şirkete karşı sorumludurlar. Ancak 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 573. maddesinin 2. fıkrasında bu ilkeye istisna getirilmiştir. Söz konusu hükümler uyarınca, limited şirketlerde ortaklara sermaye koyma borcu dışında ek ödeme ve yan edim yükümlülükleri de getirilebilir. Çalışmamızın konusunu da ek ödeme ve yan edim yükümlülükleri oluşturmaktadır. Limited şirketin ortaklarının sermaye koyma borçlarının dışında belli miktar parayı ödemeleri, ek ödeme yükümlülüğü olarak tanımlanabilir. Bu yükümlülüğün temel amacı, limited şirketin finansal kaynak ihtiyacının karşılanmasıdır. Konusu para olmayan yükümlülüklerin, şirket sözleşmesiyle ortaklara getirilmesi ise yan edim yükümlülüğünü oluşturmaktadır. Bu yükümlülükler verme, yapma, kullandırma, teslim, hizmet, yapmama ve katlanma edimlerinden ibarettir. Türkiye'de en çok kurulan şirket tipi olan limited şirketin ortaklarına getirilebilecek bu yükümlülüklerinin üzerindeki belirsizliğin giderilmesi hem ülkede hukuk güvenliğinin sağlanması hem de serbest piyasa ekonomisinin sağlıklı şekilde işleyebilmesi için büyük bir önem arz etmektedir. Bu çerçevede araştırmanın amacı, öğreti ve mehaz İsviçre hukuku çerçevesinde ek ödeme ve yan edim yükümlülüklerini açıklayarak konu hakkındaki belirsizliği gidermektir.
Özet (Çeviri)
According to the principle of limited liability, the partners are liable only to the capital they have committed and to the company in limited companies. However, an exception to this principle has been made in the second paragraph of article 573 of the Turkish Commercial Code No. 6102. In accordance with the aforementioned provisions, obligation of suplementary payment and additional fulfilment may be brought to the partners in limited companies, in addition to the capital investment debt. This obligations of suplementary payment and additional fulfilment constitute the subject of our study. The payment of a certain amount of money by the partners of the limited company, apart from the capital investment debts, can be defined as an obligations of suplementary payment. The main purpose of this obligation is to closure the financial resource needs of the limited company. Bringing the non-monetary liabilities to the partners with the articles of association constitutes additional fulfilment. These obligations consist of giving, making, using, delivering, serving, not doing and enduring. Eliminating the uncertainty on these obligations that can be brought to the partners of the limited company, which is the most established company type in Turkey, is of great importance both for ensuring legal security in the country and for the healthy functioning of the free market economy. In this context, the aim of the research is to eliminate the ambiguity on the subject by explaining the obligations of suplementary payment and additional fulfilment the under of doctrine and Swiss law.