Limited şirketlerde ek ödeme ve yan edim yükümlülüğü
Obligations of supplementary payment and ancillary contributions in limited companies
  1. Tez No: 695938
  2. Yazar: DEMET ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN KURBAN, DOÇ. DR. EMRULLAH KERVANKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Ek ödeme yükümlülüğü, limited şirketlerin sermaye artırımına gitmesi yerine ihtiyaç duydukları nakit ihtiyacını ortaklara yönelerek gidermesine ve böylece faaliyetlerinin devamını daha zahmetsiz bir şekilde sağlamasına yönelmiştir. Aynı zamanda, iflas hâlinde kendiliğinden muaccel olmakta ve şirket alacaklılarının menfaatinin korunmasına hizmet edebilmektedir. Yan edim yükümlülüğü ise sadece sermaye tamamlamak suretiyle değil, aynı zamanda ortakların sağlamış oldukları birtakım edimler vasıtasıyla işletme konusunun gerçekleştirilmesi önündeki riskin dağıtılması amacını taşımaktadır. Hukukumuz bakımından yeni sayılabilecek bu yükümlülüklerin tanıtılabilmesi amacıyla çalışmamızda nitelikleri, talep edilmeleri bakımından gerekli koşullar, ifanın yerine getirilmesi ve bunun sağladığı yararlar, ifanın yerine getirilmemesinin doğurduğu sonuçlar, azaltılmaları ve kaldırılmaları bakımından gerekli şartlar incelenmiştir. Ayrıca daha iyi anlaşılabilmesi adına benzer kurumlar ile mukayesesi yapılmıştır. Çalışmamızın sonunda, ek ödeme ve yan edim yükümlülüklerinin şirketin gelişimi ve faaliyetlerinin devamı için yararlı kurumlar olduğu, incelediğimiz Yargıtay ve diğer kararlarında şirketlerin bu kaynaklara çeşitli nedenlerle ihtiyaç duyduğu fakat bu girişimin emredici şekilde düzenlenmiş birçok düzenlemeye aykırılık sebebiyle geçersizlikle sonuçlandığı tespit edilmiştir. Ayrıca ek ödeme yükümlülüğünün ortakların şirkete yapmış oldukları yardım niteliğinin güçlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Additional payment responsibility, targets for meeting the needs of limited companies by applying the partners instead of increasing the capital and in this way the company sustains the actions by less afford. It also automatically becomes due and it might serve the protection the company creditors' benefit. Ancillary contributions aim not only collecting capital payment but also reducing the risk of failing to meet the objectives of company by some deeds being gathered from the partners. In our thesis, with the purpose of introducing these responsibilities which can be accepted new for our law.; the qualities and the requirements to demand these responsibilities, performing the obligations and its benefits, result of not performing the obligations and the conditions for reducing or removing these are interpreted. In the final section of our study, it has been reached that additional payment and ancillary contributions are useful for the company's development and the continuation of its activities, companies need these kind of resources for several reasons but this sort of attempt ended up with invalidity due to the contradiction with imperative provisions. Furthermore, we have concluded that additional payment's quality of partners' helping to the company should be strengthened.