NIMV desteği alan hastalarda Sesli Kitap Uygulaması'nın anksiyete ve yaşam bulgularına etkisinin incelenmesi
Investigation of effects of Audiobook Application on anxiety and vital signs with patients who receive nimv support
  1. Tez No: 780464
  2. Yazar: SULTAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA OKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
NIMV desteği alan hastalarda çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen anksiyete ve buna bağlı olarak değişen yaşam bulgularını kontrol altına alabilmek son derece önemlidir. Bu süreçte hemşireler dikkati başka yöne çekme tekniğini kullanabilirler. Yapılması planlanan araştırmaya literatürde hiç rastlanmaması nedeniyle çalışma sonuçlarının bu alandaki veri eksikliğini giderebileceği ve literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmanın amacı, NIMV alan hastalarda sesli kitap uygulamasının anksiyete ve yaşam bulgularına olan etkisini incelemektir. Bu araştırma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'nde 15 Nisan- 15 Temmuz 2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma evrenini, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'nde NIMV desteği alan hastalar oluşturmuştur. Araştırma verileri gönüllü hastalardan yazılı onam alındıktan sonra“Hasta Tanıtım Formu”,“Sesli Kitap Uygulama Tercih Formu”“Hasta İzlem Formu”,“Yüz Anksiyete Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma birebir görüşme yöntemi ile veri toplama araçları kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın veri analizinde, Mann Whitney U Testi, Ki-Kare Testi, Bağımsız Örneklem t Testi, Friedman Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Wilcoxon Testi, Bonferroni Posthoc Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, sesli kitap uygulaması NIMV kullanan bireylerde anksiyete ve yaşam bulguları üzerinde olumlu etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In patients receiving NIMV support, it is extremely important to be able to control anxiety, which may occur for various reasons, and accordingly the changing vital signs. In this process, nurses can use the distraction technique. Since the planned research has never been found in the literature, it is thought that the results of the study can fill the data gap in this area and contribute to the literature. The aim of this study is to examine the effect of audiobook application on anxiety and vital signs in patients with NIMV support. This research was carried out at Ege University Medical Faculty Hospital Chest Diseases Intensive Care Unit between April 15 and July 15, 2022. The research population consisted of patients receiving NIMV support in the Ege University Medical Faculty Hospital Chest Diseases Intensive Care Unit. The research data were collected using the“Patient Information Form”,“Audio Book Application Preference Form”,“Patient Follow-up Form”,“Facial Anxiety Scale”after obtaining written consent from the volunteer patients. The research was conducted by using data collection tools with one-to-one interview method. Mann Whitney U Test, Chi-Square Test, Independent Sample t-Test, Friedman Test, One-Way Analysis of Variance, Wilcoxon Test, Bonferroni Posthoc Test were used in the data analysis of the study. According to the results of the research, audiobook application had a positive effect on anxiety and vital signs in individuals using NIMV.