Ön Raffaellocu sanatçıların eserlerindeki kadın imgeleri
Women's images of front Raffaello artists
- Tez No: 780465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFİZE PEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırma konusunu oluşturan ''Ön Raffaellocu sanatçıların eserlerindeki kadın imgeleri'' adlı çalışma ile İngiliz sanatında önemli bir yer edinen Ön Raffaellocu sanatçıların eserlerinin incelenmesi önemli görülmüş ve elde edilen sonuçlarla ilgili literatüre katkı sağlayarak sanatçılara yeni bakış açısı geliştirmelerine yardımcı olmak amaçlanmıştır. Birinci bölümde; XIX. Yüzyıl Avrupa'sında toplumsal yaşam, sanat ve kültür ortamının Ön Raffaellocu resim sanatına yansımalarına değinilmiştir. İkinci bölümde; alt yapı oluşturması düşünülerek XIX. yüzyıl Avrupa'sındaki Ön Raffaelloculuk dönem özetlenerek,“Ön Raffaellocu Sanatçıların Eserlerindeki Kadın İmgeleri”başlığı adı altında; araştırma kapsamında onar eseri incelenen sanatçılar; John Everett Millais, William Holman Hunt, Dante Gabriel Rossetti, John William Waterhouse'un eser örnekleri ele alınarak incelenmiştir. Sanatçıların seçiminde araştırma konusundaki istikrarlı çalışmaları referans olmuştur. Son olarak araştırmanın IV. bölümünde Melike Dinçer'in sanat anlayışı ve resim çalışmaları eser örnekleri incelenmiş ve incelemeye ait yorumlara yer verilmiştir. On dokuzuncu yüzyıl İngiliz resim sanatında, Ortaçağ sanatına duyulan coşkunun canlandırılması için, kardeşlik denilen bir görüş ortaya çıkmıştır. Sanat eserlerinde doğanın ruhu ve estetiği yansıtılmıştır. Ressamlar, efsanevi ve mitolojik hikayeleri konu eden şiirlere ilham duymuşlardır. Genellikle kadın modeller tablolarında göze çarpmış ve dönemin tutuculuğuna karşıt olarak tanrıça modelinde kadınlar resmedilmiştir. Doğayı yakından gözetleyen sanatçılar, dış dünyada bulunan kaosa rağmen hayata tutunan kadınlardan etkilenmiştir. Kelimenin tam anlamıyla Raphael'den öncesi anlamına gelen Ön Raffaellocu sanatçıları soluk tenli, uzun kızıl saçlı trajik kadınları konu edinmişlerdir. Bununla birlikte, Ön Raffaellocu sanatçıları sanat ve kültürdeki ilerlemesinin, kadınların sadece model olarak değil, aynı zamanda hem sanatçı ve yaratıcı olarak da çabalarına bağlı olmuştur. Kadınlar 1848'den itibaren sanatı ve yaşamları, göze hoş gelen estetiği, tamamen romantik bir ruhu ve mitlerin, efsanelerin ve tarihi olayların tasvirine yönelik kadın kahramanları, tanrıçaları tasvir etmişlerdir. Raphael öncesi sanatçıları samimi, duygusal anlara odaklanmış ve dönem kostümlerini, ortamlarını araştırarak tarihsel doğruluk için çabalamışlardır. Modern yaşamı, edebiyatı ve ortaçağ dönemini ilham kaynağı olarak kullanarak sanatı yeni yollarla aramışlardır.
Özet (Çeviri)
With the study titled“Woman images in the works of Pre-Raphaelites”, which constitutes the subject of the research, the examination of the works of the Pre-Raphaelite artists, who have an important place in British art, was considered important and it was aimed to help the artists develop a new perspective by contributing to the literature about the results obtained. In the first part; XIX. The reflections of social life, art and culture in the 19th Century Europe on the Pre-Raphaelite painting art are mentioned. In the second part; By summarizing the period of Pre-Raphaelism in Europe in the 19th century, with the aim of creating an infrastructure, under the title of“Female Images in the Works of Pre-Raphaelist Artists”; The artists whose works were examined within the scope of the research; The examples of the works of Jhon Everett Millais, William Holman Hunt, Dante Gabriel Rossetti, and John William Waterhouse have been studied. His consistent work in research has been a reference in the selection of artists. Finally, IV of the research. In the section, Melike Dinçer's understanding of art and painting works samples were examined and comments on the analysis were given. In the nineteenth century English painting, a view called brotherhood emerged to revive the enthusiasm for medieval art. The spirit and aesthetics of nature are reflected in the works of art. Painters inspired poems about mythical and mythological stories. Generally, female models stood out in their paintings, and in contrast to the conservatism of the period, women were depicted in goddess models. Artists who watch nature closely were influenced by women who cling to life despite the chaos in the outside world. Pre-Raphaelites, which literally means before Raphael, focused on tragic women with pale skin and long red hair. However, Pre-Raphaelite artists' advancement in art and culture depended on the efforts of women not only as models but also as both artists and creators. Since 1848, women have depicted heroines and goddesses in art and life, pleasing aesthetics, a purely romantic spirit, and the depiction of myths, legends and historical events. Pre-Raphaelite artists focused on intimate, emotional moments and sought historical accuracy by researching period costumes and settings. They sought art in new ways, using modern life, literature, and the medieval period as inspiration.